Projekty Wind & Energy
Wind & Energy - kształcimy zgodnie z potrzebami gospodarki i rynku pracy
Okres realizacji projektu: 01.09.2024 – 31.12.2029Budżet projektu: 8 533 906 zł
Dofinansowanie: 8 035 456,47 zł
Nr umowy: FERS.01.05-IP.08-0232/23-00
Program finansujący: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021 – 2027
Priorytet 1, Działanie 01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym
Cel projektu Wind & Energy
Celem projektu jest dostosowanie oferty kształcenia na kierunku Inżynieria Przemysłowa i Morskie Elektrownie Wiatrowe (IPiMEW) na Wydziale Mechanicznym Politechniki Morskiej w Szczecinie do potrzeb gospodarki związanej z racjonalną energetyką odnawialną, wzbogaconą o ocenę energetyczną obiektów lądowych i pływających. Podjęte w projekcie działania będą odpowiadać na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, a także potrzebom nowoczesnego społeczeństwa i gospodarki.Rezultaty projektu:
1. Dostosowanie programu studiów IPiMEW do potrzeb gospodarki i rynku pracyi wykształcenie w jego oparciu absolwentów kierunku zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach i potrzebami gospodarki zw. z energetyką odnawialną.
2. Zdobycie przez absolwentów dodatkowych kompetencji zw. z oceną (efektywnością) energetyczną obiektów lądowych i pływających (z możliwością wykonania audytu energetycznego).
3. Rozwinięcie świadomości i kompetencji kadry uczestniczącej w procesie kształcenia w zakresie produkowania, przetwarzania, magazynowania i przekazywania energii alternatywnej.
Zadanie 1
W ramach realizacji zadania 1 zaplanowano wprowadzenie zmian w treściach programowych na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe (moduł eksploatacja siłowni wiatrowych) oraz dostosowanie efektów uczenia się zgodnie z oczekiwaniami gospodarki na tymże kierunku. W tym celu na Wydziale Mechanicznym Politechniki Morskiej w Szczecinie powołano Radę Programową, składającą się z m.in. z władz Wydziału oraz reprezentantów otoczenia społeczno-gospodarczego i pracodawców z dziedziny energii odnawialnej.Wraz ze zmianami w treściach programowych utworzony zostanie również nowy moduł specjalnościowy na kierunku optymalizacja energetyczna. Kierunek związany będzie z oceną energetyczną obiektów lądowych i pływających oraz energooszczędnością obiektów, uwzgledniającą parametry techniczne i ekonomiczne w danym czasie. W ramach omawianego modułu student nabędzie kompetencje w zakresie przeprowadzania audytów energetycznych obiektów lądowych i pływających oraz w zakresie udzielania doradztwa związanego z podejmowaniem i realizacją inwestycji, mających na celu racjonalizację zużycia oraz magazynowania energii obiektów technicznych.
Efektem powyższych zmian będzie opracowanie co najmniej 10 nowych przedmiotów zgodnie z zapotrzebowaniem otoczenia społeczno-gospodarczego dotyczącej energetyki odnawialnej.
Zadanie 2
W ramach realizacji zadania 2 założono wzrost kompetencji i kwalifikacji praktycznych oraz merytorycznych, zgodnych z potrzebami rozwoju racjonalnej gospodarki energetycznej oraz zielonej, a także cyfrowej transformacji wśród studentów uczestniczących w kształceniu na specjalnościach eksploatacja siłowni wiatrowych i optymalizacja energetyczna. W tym celu zaplanowano przeprowadzenie szeregu szkoleń, kursów, staży oraz wizyt studyjnych.Udział w w/w działaniach będzie mieć charakter dobrowolny. Informacje dotyczące warunków, terminów rozpoczęcia i form uruchamianego wsparcia będą ogłaszane na bieżąco i ukazywać się będą w Aktualnościach Projektu. Przewiduje się rozpoczęcie zakładanych formy wsparcia po 1 października 2026 roku.
Zadanie 3
Zadanie 3 skierowane jest w stronę kadry dydaktycznej zaangażowanej w realizację procesu kształcenia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. W tym celu przeprowadzone zostaną specjalistyczne kursy i szkolenia. Zaplanowano także udział kadry dydaktycznej w konferencjach, stażach i wizytach studyjnych. Rezultatem zadania będzie nabycie nowych kompetencji pracowniczych związanych z postępem technologicznym w obszarze energetyki alternatywnej na w/w kierunku, a także przyczyni się do rozwoju w/w kierunku i zagwarantuje wykształcenie oczekiwanych przez gospodarkę absolwentów. Przewiduje się rozpoczęcie zakładanych formy wsparcia od lipca 2025 roku.Zadanie 4
Celem zadania 4 jest realizacja działań zmierzających do ograniczenia zjawiska przedwczesnego kończenia nauki oraz przeprowadzenie działań świadomościowych mających na celu rekrutację nieprzypadkowych kandydatów na studia na Wydziale Mechanicznym.W ramach w/w zadania zostanie także przeprowadzona kampania promocyjna, która skierowana będzie do kobiet, aby zachęcić je do podjęcia studiów na kierunku technicznym, a w dalszym etapie przewidziane zostały zajęcia wyrównawcze dla studentów oraz stypendium naukowe dla najlepszego studenta. Przewiduje się rozpoczęcie zakładanych formy wsparcia od października 2025 roku.
Kontakt i zespół Projektu
Biuro projektu:e-mail: windandenergy@pm.szczecin.pl
ul. Willowa 2 (budynek nr 2), 71-650 Szczecin, pokój nr 304e, tel. 91 48 09 580
Kierownik projektu:
dr inż. Marcin Szczepanek
e-mail: m.szczepanek@pm.szczecin.pl
ul. Willowa 2 (budynek nr 2), 71-650 Szczecin, pokój nr 304b, tel. 91 48 09 376
Asystent zespołu projektowego:
dr Natalia Dominiak
e-mail: n.dominiak@pm.szczecin.pl
ul. Willowa 2 (budynek nr 2), 71-650 Szczecin, pokój nr 304e, tel. 91 48 09 580
Koordynator zadania 1 i 2:
dr inż. Katarzyna Bryll
e-mail: k.bryll@pm.szczecin.pl
ul. Willowa 2 (budynek nr 1), 71-650 Szczecin, pokój nr 31, tel. 91 48 09 942
Koordynator zadania 3 i 4:
dr inż. Ewelina Kostecka
e-mail: e.kostecka@pm.szczecin.pl
ul. Willowa 2 (budynek nr 1), 71-650 Szczecin, pokój nr 19, tel. 91 48 09 944
Opiekun projektu:
mgr Marcin Nowak
e-mail: marcin.nowak@pm.szczecin.pl
ul. Wały Chrobrego 1-2, 70-500 Szczecin, pokój nr 38, tel. 91 48 09 862