Informacje dla studentów Warsztaty kompetencyjne - Podnoszenie kompetencji studentów (Zadanie 4)
Warsztaty kompetencyjne mają na celu wspomaganie umiejętności, które są przydatne są w trakcie kariery zawodowej. W projekcie kształcone są kompetencje zawodowe, językowe, komunikacyjne, informatyczne oraz analityczne. Wykształcenie lub poprawa tych kompetencji ułatwia znalezienie pierwszej pracy, efektywne realizowanie zadań na stanowisku pracy oraz często przyczynia się do awansu zawodowego.
W ramach projektu Nowe Horyzonty planowane są następujące warsztaty:
- Warsztaty - Szkolenie interpersonalne – Autoprezentacja i Savoir-vivre
- Warsztaty - Szkolenie interpersonalne – Radzenie sobie ze stresem i Rozwiązywanie konfliktów
- Warsztaty - Szkolenie interpersonalne – Sztuka sprzedaży i negocjacji
- Warsztaty - j. angielski – zakres język biznesowy
- Warsztaty - j. angielski – zakres język techniczny
- Warsztaty - j. angielski – zakres język medyczny
- Warsztaty komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych – niesłyszących lub niedosłyszących
- Warsztaty logistyczne – gra symulacyjna Magazyn
- Warsztaty logistyczne – gra symulacyjna Słoneczny łańcuch dostaw
- Warsztaty - Szkolenie – Excel w logistyce
- Warsztaty - Szkolenie – Grafika komputerowa (Corel Draw)
- Warsztaty - Szkolenie – Oprogramowanie hydrograficzne (QINSY lub QIMERA)
- Warsztaty - Szkolenie – Oprogramowanie hydrograficzne (Hypack)
Opis warsztatów:
Warsztaty - Szkolenie interpersonalne – Autoprezentacja i Savoir-vivre (B.01)
Warsztaty kształcące kompetencyjne komunikacyjne (interpersonalne) oraz analityczne, w tym rozwiązywania problemów skierowane do studentów wszystkich kierunków. W pracy zawodowej budowanie wizerunku oraz autorytetu stanowi istotne zagadnienie dla każdej firmy. Profesjonalny wizerunek uważany jest za wartość ekonomiczną, ponieważ wpływa na budowanie dobrych relacji z klientami i kontrahentami. Podczas szkolenia przekazana zostanie wiedza oraz umiejętności kontroli i kreowania sposobu postrzegania danej osoby w kontekście biznesowej etykiety oraz autoprezentacji.
Warsztaty - Szkolenie interpersonalne – Radzenie sobie ze stresem i Rozwiązywanie konfliktów (B.02)
Warsztaty kształcące kompetencyjne komunikacyjne (interpersonalne) oraz analityczne, w tym rozwiązywania problemów skierowane do studentów wszystkich kierunków. Część szkolenia związana z radzeniem sobie ze stresem daje możliwość poznania i przeanalizowania trudnych sytuacji, najczęściej generujących i zwiększających poziom stresu. Ćwiczenia praktyczne pozwalają na szybkie i skuteczne redukowanie stresu w codziennych sytuacjach zawodowych i prywatnych. Szkolenie daje możliwość stworzenia osobistej strategii walki ze stresem. Część szkolenia związana z rozwiązywaniem problemów ma na celu zdobycie wiedzy i umiejętności w obszarze rozpoznawania i diagnozowania procesów grupowych oraz konfliktów oraz metod ich zapobiegania. Uczestnicy nauczą się jak pełnić rolę mediatora i jak efektywnie przeprowadzać proces mediacji. Po zakończeniu kursu uczestnicy będą w stanie bardziej efektywnie radzić sobie z emocjami.
Warsztaty - Szkolenie interpersonalne – Sztuka sprzedaży i negocjacji (B.03)
Warsztaty skierowane do studentów, którzy pracować będą w sektorze morskim obsługującymi sektor sprzedażowy. Umiejętności skutecznej komunikacji oraz szukania rozwiązań zwłaszcza podczas negocjacji telefonicznych są bardzo pożądane przez pracodawców. Program obejmuje skuteczne techniki sprzedaży i negocjacji, rozpoznawanie potrzeby klienta, wywierania wpływu i przejęcie kontroli w negocjacjach, wypracowywanie własnego modelu prowadzenia rozmowy. Warsztaty kształcą kompetencje komunikacyjne (interpersonalne) oraz częściowo zawodowe i analityczne.
Warsztaty - j. angielski – zakres język biznesowy (B.04)
Warsztaty językowe skierowane do studentów, którzy pracować będą w środowisku biznesowym, gdzie do kontaktów stosuje się język obcy. Warsztaty obejmują słownictwo branżowe, zwroty, zasady gramatyczne w zakresie obsługi klientów, sprzedaży, realizacji zleceń. Warsztaty kształcą kompetencje językowe oraz częściowo zawodowe. Znajomość języka jest niezbędna do pracy w wielonarodowościowych zespołach i przez to kontrolowana przez pracodawców podczas rekrutacji.
Warsztaty - j. angielski – zakres język techniczny (B.05)
Warsztaty językowe skierowane do studentów, którzy pracować będą na statkach morskich i pełnić obowiązki oficera mechanika. Warsztaty obejmują słownictwo branżowe, zwroty, zasady gramatyczne w zakresie obsługi urządzeń, pisania raportów i przygotowywania zamówień. Warsztaty kształcą kompetencje językowe oraz częściowo zawodowe. Znajomość języka jest niezbędna do pracy w wielonarodowościowych załogach na statkach i przez to kontrolowana przez pracodawców podczas rekrutacji.
Warsztaty j. angielski – zakres język medyczny (B.06)
Warsztaty językowe skierowane do studentów, którzy pracować będą na statkach morskich i pełnić obowiązki oficera ds. medycznych. Warsztaty obejmują słownictwo branżowe, zwroty, zasady gramatyczne w zakresie udzielania pomocy oraz opieki nad poszkodowanym. Warsztaty kształcą kompetencje językowe oraz częściowo zawodowe Znajomość języka jest niezbędna do pracy w wielonarodowościowych załogach na statkach i przez to kontrolowana przez pracodawców podczas rekrutacji.
Warsztaty komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych – niesłyszących lub niedosłyszących (B.07)
Warsztaty komunikacyjno-językowe z j. polskiego skierowane do studentów niepełnosprawnych, z ubytkami słuchu. Ze względu na ograniczenia fizyczne przyswojenie zasad gramatycznych oraz słownictwa w języku ojczystym jest bardzo utrudnione a komunikacja z osobami pełnosprawnymi, zarówno głosowa jak i pisemna, może być utrudniona. Warsztaty obejmują zasady budowy zdania, używane zwroty, słownictwo branżowe, schematy pisania podań, raportów. Warsztaty kształcą kompetencje językowe oraz komunikacyjne.
Warsztaty logistyczne – gra symulacyjna Magazyn (B.08)
Warsztaty skierowane do studentów, którzy pracować będą pracować w zakresie produkcyjnym i logistycznym. Program warsztatów obejmuje wykorzystanie innowacyjnego narzędzia gry logistycznej. Gra pozwala na omówienie najczęściej występujących problemów w procesach, w których sprawność magazynu gra istotną rolę. Pomaga w zidentyfikowaniu niegospodarności występujących w magazynie i wypracowaniu rozwiązań, które je wyeliminują. Celem gry jest stworzenie zorganizowanego magazynu, który elastycznie reaguje na zapotrzebowanie klienta i w uporządkowany sposób zarządza materiałem, wysyłkami i dostawami. Warsztaty kształcą kompetencje zawodowe i analityczne, w tym rozwiązywania problemów oraz częściowo komunikacyjne.
Warsztaty logistyczne – gra symulacyjna Słoneczny łańcuch dostaw (B.09)
Warsztaty skierowane do studentów, którzy pracować będą pracować w zakresie produkcyjnym i logistycznym. Program warsztatów obejmuje wykorzystanie innowacyjnego narzędzia gry logistycznej. Gra pozwala zasymulować wszystkie procesy i narzędzia związane z optymalizacją łańcucha. Gra polega na przeprowadzaniu symulacji wdrożenia lub wycofania nowego wyrobu i poznania skutków błędów wdrożeniowych dla łańcucha dostaw. Spojrzenie na proces dostarczenia zamówienia do Klienta przez pryzmat całego łańcuch dostaw. Gracze wcielają się w różnie role m.in klienta, magazynu centralnego, magazynu lokalnego, prostej produkcji, magazynów półwyrobów i materiałów oraz dostawców. Podczas gry uczestnicy wykrywają i analizują zaistniałe problemy oraz na ich podstawie wprowadzają usprawnienia doskonalące łańcuch dostaw. Warsztaty kształcą kompetencje zawodowe i analityczne, w tym rozwiązywania problemów oraz częściowo komunikacyjne.
Warsztaty - Szkolenie – Excel w logistyce (B.10)
Warsztaty skierowane do studentów, którzy pracować będą w sektorze logistycznym i sprzedażowym, z wykorzystaniem narzędzi informatycznych. Program obejmuje naukę praktycznych funkcji oraz zasad dotyczących wprowadzania danych, przeszukiwania baz, poprawy efektywności wykonywanych zadań oraz przyśpieszenia pracy w zakresie przygotowania i analizy danych, obliczania wskaźników i kosztów. Warsztaty kształcą kompetencje informatyczne oraz częściowo zawodowe.
Warsztaty - Szkolenie – Grafika komputerowa (Corel Draw) (B.11)
Warsztaty skierowane do studentów, którzy pracować będą pracować z wykorzystaniem narzędzi informatycznych obróbki obrazu. Program obejmuje naukę praktycznych funkcji oraz zasad graficznych, budowy obrazu, modyfikowania ustawień, pracy z warstwami, tworzenie fotomontaży, animację, przegotowanie materiału do publikacji. Posiadanie umiejętności związanych z wykorzystaniem grafiki komputerowej umożliwia pracę nie tylko w branżach związanych z reklamą, ale również wielu innych oraz możliwość otwarcia własnej działalności gospodarczej. Warsztaty kształcą kompetencje informatyczne oraz częściowo zawodowe. W przypadku udziału osób niepełnosprawnych niesłyszących zapewniony jest lektor j. migowego.
Warsztaty - Szkolenie – Oprogramowanie hydrograficzne (QINSY lub QIMERA) (B.12)
Szkolenie skierowane do studentów, którzy pracować będą pracować w branży związanej z hydrografią, geodezją lub geoinformatyką. Szkolenie obejmuje zapoznanie oraz praktyczne wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania stosowanego w hydrografii. Oprogramowania hydrograficzne umożliwiają zbieranie danych batymetrycznych, danych z sonaru i magnetometru. Pozwalają na ich przetwarzanie i tworzenie map. Oprogramowanie wykorzystywane jest w pracach podwodnych takich jak: pogłębianie, wielowiązkowa batymetria, przeszukiwania oceanograficzne, lokalne sondaże, wsparcie podczas budowy i konserwacji budowli oraz konstrukcji morskich, układanie rurociągów i kabli, współpraca z pojazdami ROV. Szkolenie kształtuje kompetencje zawodowe oraz informatyczne.
Warsztaty - Szkolenie – Oprogramowanie hydrograficzne (Hypack) (B.13)
Szkolenie skierowane do studentów, którzy pracować będą pracować w branży związanej z hydrografią, geodezją lub geoinformatyką. Szkolenie obejmuje zapoznanie oraz praktyczne wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania stosowanego w hydrografii. Oprogramowanie służy do gromadzenia i przetwarzania danych hydrograficznych oraz tworzenia produktów końcowych. Jest często stosowanym w hydrografii i w pracach podwodnych, na jednostkach i statkach badawczych. Pozwala ono na pracę od zaplanowania w biurze, poprzez pomiar oraz obróbkę i analizę zebranych danych. Szkolenie kształtuje kompetencje zawodowe oraz informatyczne.