Projekty Morze dostępności - Politechnika bez barier
Politechnika Morska w Szczecinie realizuje projekt „Morze dostępności - Politechnika bez barier” w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), Priorytet 3: Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami, Działanie 03.01: Dostępność szkolnictwa wyższego.
Charakterystyka grupy docelowej:
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 01.09.2024 r.
Data zakończenia realizacji projektu: 31.08.2028 r.
Projekt będzie realizowany pod kierownictwem Prorektor ds. studenckich, dr inż. Agnieszki Dei. W skład zespołu projektowego wchodzą: mgr inż. Ilona Tomczyk, mgr Joanna Szczepanik oraz mgr Agnieszka Gajda. Partnerem Projektu jest Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do nauki „Twoje Nowe Możliwości”.
Cel projektu
Głównym celem Projektu jest zwiększenie dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz ograniczeniami zdrowotnymi (w tym OzN) studiujących, pracujących lub korzystających z oferty uczelni, co przyczyni się do upowszechnienia dostępu do edukacji. W ramach Projektu planowane są różnorodne działania, w tym dostosowanie infrastruktury uczelni, wprowadzenie nowoczesnych technologii wspierających naukę oraz organizacja szkoleń dla kadry dydaktycznej. Politechnika Morska dąży do integracji i równości szans dla wszystkich studentów, co jest kluczowe dla tworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy i otwartości.Rezultaty
Efektem Projektu będzie poprawa dostępności uczelni dla wszystkich osób korzystających z jej oferty zarówno studentów jak i pracowników oraz incydentalnych użytkowników, bez względu na ich stan zdrowia i sprawność. Wszystkie działania będą kontynuowane po zakończeniu Projektu.Grupa docelowa projektu
Projekt obejmie swoim wsparciem jeden podmiot, którym jest Politechnika Morska w Szczecinie jako uczelnia i wszystkich jej pracowników - uczestnicy Projektu. PM ma obowiązek dbać o dobro wszystkich osób bez względu na wiek, płeć, niepełnosprawność. Uczelnia powinna być dostępna dla wszystkich i otwarta na potrzeby swoich obecnych i przyszłych studentów, pracowników oraz osób odwiedzających PM.Charakterystyka grupy docelowej:
- kadra dydaktyczno-naukowa
- pracownicy administracyjni.
Zadania realizowane w ramach projektu „Morze dostępności- Politechnika bez barier”
- Rozbudowa struktury wsparcia Politechniki Morskiej w Szczecinie, którego głównym celem jest niwelowanie barier dostępności w procesie edukacji dla studentów, doktorantów oraz dla samych pracowników zatrudnionych na PM, którzy są osobami ze szczególnymi potrzebami, w tym OzN.
- Wzrost dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej oraz cyfrowej na Politechnice Morskiej w Szczecinie oparty na szczegółowej analizie stanu dostępności uczelni wraz z przygotowaniem informacji o dostępności architektonicznej i komunikacyjnej obejmująca wszystkie budynki, w których odbywa się działalność dydaktyczna Uczelni oraz obsługa studentów i doktorantów wraz z dojściami do obiektów- strony WWW i systemy pod kątem dostępności cyfrowej.
- Zwiększenie dostępności Politechniki Morskiej w Szczecinie, dzięki realizacji inwestycji likwidujących bariery w dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym OzN. W ramach zadania dotyczącego likwidacji barier architektonicznych przewidziano zaprojektowanie i budowę windy w gmachu nr 1 budynku głównego Uczelni oraz modernizację istniejących toalet dla OzN w budynku głównym.
- Zwiększenie dostępności informacyjno-komunikacyjnej Politechniki Morskiej w Szczecinie. Zadanie polega na stworzeniu projektu nowej dostępnej dla OzN identyfikacji wizualnej uczelni, w skład której wejdą plany tyflograficzne z rozkładem pomieszczeń oraz zakup przenośnej pętli induktofonicznej.
- Zwiększenie dostępności cyfrowej na Politechnice Morskiej w Szczecinie poprzez wdrożenie aplikacji mobilnej pozwalającej na komunikację między studentami, a dydaktykami. Aplikacja mobilna będzie zintegrowana z systemem uczelnianym co umożliwi dostęp do podstawowych informacji niezbędnych podczas kształcenia.
- Poszerzenie zaplecza technologicznego na Uczelni zapewniającego dostępność Uczelni pod względem osób ze szczególnymi potrzebami, w tym OzN. Zostaną utworzone dostępne stanowiska komputerowe, zakup książkomatu zewnętrznego umożliwiającego czytelnikom wypożyczenie/oddanie wcześniej zamówionych książek w czasie, kabin akustycznych.
- Horyzontalny przegląd obowiązujących w uczelni dokumentów wraz z analizą ich spójności pod względem praw OzN.
- Podniesienie kompetencji pracowników Politechniki Morskiej w Szczecinie w zakresie pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami, w tym OzN.
Finansowanie Projektu
Projekt Politechniki uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 5 993 927,98 złData rozpoczęcia realizacji projektu: 01.09.2024 r.
Data zakończenia realizacji projektu: 31.08.2028 r.
Projekt będzie realizowany pod kierownictwem Prorektor ds. studenckich, dr inż. Agnieszki Dei. W skład zespołu projektowego wchodzą: mgr inż. Ilona Tomczyk, mgr Joanna Szczepanik oraz mgr Agnieszka Gajda. Partnerem Projektu jest Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do nauki „Twoje Nowe Możliwości”.
Informacja - zgłaszanie niezgodności projektu z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych
Uprzejmie informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) lub Instytucji Pośredniczącej (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):- poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,
- skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.