Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Badania komercyjne Centrum Badawcze Recyklingu i Diagnostyki Elementów

Informacje o Centrum

Centrum Badawcze Recyklingu Diagnostyki i Elementów powstało w ramach projektu "Centrum badawczego diagnozowania, recyklingu elementów wielko- i małogabarytowych oraz identyfikacji odzyskanych materiałów" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 Oś Priorytetowa 1 Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie. Działanie 1.3 Rozwój publicznej infrastruktury badawczej.

Działalność Centrum umożliwia diagnozowanie i ocenę jakości elementów wielko- i małogabarytowych oraz przydatność materiałów do realizacji procesu recyklingu. W skład Centrum się z laboratoriów wykorzystujących nowoczesne techniki technologie wytwarzania, modyfikacji, przetwarzania i diagnostyki materiałów. Centrum obsługiwane jest przez wykwalifikowany personel, posiadające certyfikowane przeszkolenie do wykonywania pomiarów oraz obsługi maszyn i urządzeń.

Oprzyrządowanie / aparatura / urządzenia  /sprzęt laboratoryjny / zasoby

Laboratorium Technik Wytwarzania i Przetwarzania oraz Oceny Jakości Elementów Konstrukcyjnych, w skład którego wchodzą:
  • stanowisko urządzenia do cięcia wodą,
  • stanowisko twardościomierza przenośnego,
  • stanowisko wytłaczarki jednoślimakowej,
  • stanowisko młyn-kruszarka do tworzyw sztucznych.
Pracownia Modelowania i Badań Symulacyjnych, w skład której wchodzą:
  • stanowisko spektometru,
  • stanowisko obrabiarki numerycznej.
Laboratorium diagnozowania elementów konstrukcyjnych, użytkowych mało i wielkogabarytowych, w skład którego wchodzą:
  • stanowisko uniwersalnej maszyny wytrzymałościowej,
  • stanowisko młota udarnościowego (Charpy'ego).
Centrum posiada certyfikat - akredytację, która dotyczy kontroli jakości pomiarów dokonywanych w ramach realizowanych procesów, kontroli kwalifikacji personelu dokonującego pomiarów, kontroli odnoszenia się do reklamacji złożonych przez klientów Centrum dla:
  • stanowiska spektometru,
  • stanowiska twardościomierza przenośnego, 
  • stanowiska młota udarowego (Charpy'ego).

Opis stanowisk wchodzących w skład Centrum

Stanowisko - urządzenia do cięcia wodą

Na urządzeniu do cięcia wodą można kształtować materiały o grubości do 150 mm, maksymalnym wymiarze 1500x1500 mm, oraz masie do 1200 kg/m2. Przy zachowaniu liniowej dokładności pozycjonowania: +/- 0,076mm, oraz powtarzalność pozycjonowania: +/- 0,025 mm. Urządzenie wyposażone w pięcioosiowa głowicę do cięcia wodą. Umożliwia realizację kształtowania brzegu materiału poprzez cięcie pod kątem do 60o lub o zmiennym kącie krawędzi w zakresie do 0-60o (np. wycinanie otworów stożkowych), jak również wykorzystanie kompensacji stożka, przy cięciu grubych elementów.

Urządzenie wyposażone w zasilanie - pompę z napędem bezpośrednim co umożliwia m.in. niezawodną pracę oraz precyzyjną regulację ciśnienia cięcia, a tym samym obróbkę różnych materiałów np.:
  • materiały metalowe „plastyczne”,
  • materiały metalowe „twarde”,
  • materiały polimerowe,
  • materiały kompozytowe,
  • materiały ceramiczne.

Stanowisko urządzenia do cięcia wodą - widok ogólny
Stanowisko urządzenia do cięcia wodą - widok ogólny urządzeń
Stanowisko urządzenia do cięcia wodą - widok ogólny
Stanowisko urządzenia do cięcia wodą - widok ogólny

Stanowisko Spektrometru

Spektrometr przenośny do analizy pierwiastkowej materiałów, którego zasada działania opiera się na metodzie Laser Induced Breakdown Spectroscopy (LIBS).

Analizatory LIBS to przyrządy służące do określania składu pierwiastkowego materiałów. Urządzenie, dzięki zastosowaniu wydajnego lasera oraz układu przedmuchu argonem, umożliwia identyfikację węgla w próbkach badanych. Urządzenie charakteryzuje się niewielkimi gabarytami, co umożliwia mobilność, a tym samym wykonywanie usługi u zleceniodawcy. Urządzenie umożliwia identyfikację stali nierdzewnej i stali niskostopowych, w tym analizę węgla do 70 ppm i natychmiastowe obliczenia CE (równoważników węgla) oraz stopów materiałów nieżelaznych (np. stopy aluminium, stopy miedzi). Ponadto urządzenie umożliwia wykonanie dokumentacji fotograficznej powierzchni próbek.

Urządzenie umożliwia realizację usługi:
  • badanie składu chemicznego stopów żelaza,
  • badanie składu chemicznego stopów nieżelaznych.
2 ujęcia spektrometra przenośnego do analizy pierwiastkowej
2 ujęcia spektrometra przenośnego do analizy pierwiastkowej

Stanowisko twardościomierza przenośnego

Twardościomierze ultradźwiękowe UCI - Ultrasonic Contact Impedance (MC-UCI) to najnowocześniejszej generacji twardościomierze do bardzo dokładnego pomiaru twardości materiałów takich jak stal, aluminium, mosiądz, miedz, ceramika, tworzywa polimerowe itp. Podstawowymi zaletami twardościomierzy ultradźwiękowych MC-UCI to niewielkie wymiary, waga oraz bardzo dobra mobilność przyrządu co umożliwia wykonywanie pomiarów u zleceniodawcy.

Twardościomierze ultradźwiękowe z serii MC-UCI przeznaczone są do pomiaru twardości zarówno do małych, lekkich oraz cienkich elementów jak i również do pomiaru twardości gabarytowo bardzo dużych oraz ciężkich elementów bez konieczności ich przenoszenia. Przyrząd nadaje się również do pomiaru twardości materiału elementów o różnych krzywiznach wewnętrznych oraz zewnętrznych  z możliwością zastosowania odpowiednich sond ultradźwiękowych.
Normy / Standardy: ASTM A956-02 & DIN 50156.

Urządzenie umożliwia realizację usługi:
  • badanie twardości elementów płaskich,
  • badanie twardości elementów zakrzywionych.
2 ujęcia twardościomierza przenośnego
2 ujęcia twardościomierza przenośnego
Stanowisko wytłaczarki jednoślimakowej


Posiadamy w ofercie Centrum linię wytłaczakową firmy WW Ekochem (D = 45mm; L/D=36 mm) umożliwiającą produkcję regranulatów poliolefinowych( również wzbogacanych frakcjami odpadowymi). Linia wyposażona jest w granulator wodny, wirówkę i stół wibrujący. Wydajność produkcyjna 40kg/h.

Stanowisko wytłaczarki jednoślimakowej
 Stanowisko wytłaczarki jednoślimakowej


Stanowisko uniwersalnej maszyny wytrzymałościowej

Maszyna wytrzymałościowa Quasar 600  to zaawansowana technologicznie dwukolumnowa maszyna wytrzymałościowa, o wysokiej sztywności, z napędem elektromechanicznym. Quasar 600 umożliwia wykonywanie dwukierunkowych badań wytrzymałościowych, takich jak: rozciąganie, ściskanie, trzy i cztero- punktowe zginanie oraz testów cyklicznych, przy maksymalnym obciążeniu do 600kN.

Dodatkowym wyposażeniem maszyny jest komora do badań w obniżonej i podwyższonej temperaturze oraz zestaw uchwytów klinowych.
Zastosowanie tego wyposażenia pozwala przeprowadzić badania próbek płaskich z obciążeniem do 25kN w temperaturze -70 do 450°C.
Maszyna wytrzymałościowa Quasar 600 wyposażona jest także w elektroniczny, automatyczny ekstensometr, który umożliwia dokładne określenie następujących właściwości materiałowych: modułu sprężystości, granicy plastyczności oraz wydłużenia, co pozwala uzyskać bardzo precyzyjne wyniki wykonywanych badań.
Maszyna umożliwia nam wykonywanie badań metali i ich stopów oraz tworzyw sztucznych i kompozytów.

Stanowisko młota udarnościowego (Charpy’ego)

Udarnością nazywamy odporność materiału na pękanie pod wpływem obciążenia dynamicznego. Urządzenie umożliwia wykonanie pomiaru twardości metodą Charpy’ego. Próbę udarności wykonujemy w temperaturze zakresie - 40 do 100oC. Obniżenie temperatury badania, w większości przypadków, wpływa na zwiększenie kruchości materiału, spadek pracy łamania i zmniejszenie udarności. Próbę udarności metali przeprowadza się na młocie Charpy’ego, o energii początkowej wahadła najczęściej: 5 J, 25 J lub 50 J, z wykorzystaniem bijaka o promieniu zaokrąglenia 2 mm, na znormalizowanych próbkach z naciętym karbem w kształcie litery V.
Normy/ Standardy ISO 179.

Urządzenie umożliwia realizację usługi:
  • badanie udarności w temperaturze pokojowej,
  • badanie udarności w obniżonej temperaturze,
  • badanie udarności w podwyższonej temperaturze.
2 ujęcia stanowiska młota udarnościowego (Charpy’ego)
Stanowisko młota udarnościowego (Charpy’ego)

Stanowisko obrabiarki numerycznej (centrum tokarskie CNC)

Urządzenie umożliwia realizację usługi:
  • toczenia  proste (proste kształty),
  • toczenie precyzyjne (kształty skomplikowane).
Parametry urządzenia:
•   przesuw poprzeczny suportu w osi X: 250 mm,
•   przesuw wzdłużny suportu w osi Z: 570 mm,
•   średnica przelotu nad łożem: 570 mm,
•   średnica przelotu nad suportem konika: 570 mm,
•   przelot wrzeciona: 63 mm.

Urządzenie umożliwia obróbkę metali żelaznych i nieżelaznych i ich stopów oraz pozwala na obróbkę tworzyw sztucznych. Jest to maszyna o wysokiej wydajności i precyzji wykonywania detali.

Stanowisko obrabiarki numerycznej (centrum tokarskie CNC)
Stanowisko obrabiarki numerycznej (centrum tokarskie CNC)

Stanowisko Młyn – kruszarka do tworzyw

Urządzenie oparte na walcach tnących, współpracujących z dwoma nożami stałymi umieszczonymi na osłonie komory tnącej. Zaletą stosowanego rozwiązania młyna/kruszarki wolnoobrotowego to brak kumulacji temperatury podczas pracy urządzenia, co powoduje minimalizację nadtapiania materiałów oraz zmniejsza pylenie. Urządzenie charakteryzuje się wydajnością: do 100 kg/h (w zależności od rozdrabnianego materiału), prędkości obrotowa rotoru: 150 obr./min. Głowica tnąca wyposażona w 30 noży tnących oraz 2 noże stałe (podporowe). I komorą tnącą: 300 mm szerokości oraz 270 mm długości.

Młyn/kruszarka rozdrabnia materiały:
•   drewno;
•   materiały z tworzyw sztucznych (podeszwy, paski, wytłoczki, folia),
•   materiały z małą zawartością metalu (kable, płytki elektroniczne),
•   makulatura, papier, kartony,
•   tworzywa gumowe,
•   kompozyty.

Urządzenie umożliwia realizację usługi rozdrabniania elementów.

Certyfikaty / Akredytacja

Centrum uzyskało akredytację Polskiego Rejestru Statków – świadectwo laboratoryjne o numerze TT/933/710405/23 – dla następujących procesów badawczych:
  • badanie składu chemicznego,
  • próby udarności,
  • pomiaru twardości.

Kontakt 

Adres:
Centrum Badawcze Recyklingu i Diagnostyki Elementów
Ul. Willowa 2
71 -650 Szczecin

Zlecenia prosimy przesyłać na adres e-mailowy:
cbride@pm.szczecin.pl

Cennik wykonywanych usług i pomiarów

Tabela z cenami podstawowymi za czas pracy danego urządzenia -wszystkie wyceny/ usługi jednakże wyceniane są indywidualnie.

Regulamin Centrum Badawcze Recyklingu Diagnostyki i Elementów

Regulamin Centrum Recyklingu i Elementów Diagnostyki został ogłoszony zarządzeniem Rektora Politechniki Morskiej Nr 76/2023 i uwzględnia zasady działania Centrum w strukturze Uczelni.

 
Autor:

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę