Oferta promotorów Wojciech Ślączka
Dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM
Rektor Politechniki Morskiej w SzczeciniePolitechnika Morska w Szczecinie
Wydział Nawigacyjny
Katedra Ratownictwa i Zarządzania Ryzykiem
e-mail: w.slaczka@pm.szczecin.pl
Dziedzina naukowa: nauki inżynieryjno-techniczne
Dyscyplina naukowa: inżynieria lądowa, geodezja i transport
Zainteresowania badawcze:
Podstawowy obszar zainteresowań naukowych to inżynieria ruchu morskiego oraz transport morski, w tym modelowanie ryzyka w transporcie morskim i jego wpływ na bezpieczeństwo ludzi i środowiska.Doświadczenie zawodowe i zakres dotychczasowych prac badawczych:
W 2002 roku uzyskał tytuł doktora. W roku 2008 został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego Akademii Morskiej w Szczecinie i objął funkcję prorektora ds. morskich.W latach 2012 – 2016 był dyrektorem Instytutu Nawigacji Morskiej Wydziału Nawigacyjnego oraz pełnomocnikiem rektora ds. morskich, a następnie został wybrany na stanowisko rektora Akademii Morskiej (obecnie Politechniki Morskiej) w Szczecinie, którym jest do dziś. Równolegle, do 2019 roku kierował stworzonym przez siebie Centrum Naukowo – Badawczym Analizy Ryzyka w AMS, a po restrukturyzacji uczelni objął kierownictwo Katedry Ratownictwa i Zarządzania Ryzykiem. Rozpoczęta przez niego w 2018 roku budowa Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP) jest obecnie na ukończeniu, a w roku 2022 wystartował drugi z kluczowych projektów - budowa Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego w Szczecinie (POSRM).
Od początku swojej pracy na uczelni prowadzi także zajęcia dydaktyczne, a wykładane treści są wynikiem nie tylko wykształcenia, ale również doświadczenia zawodowego związanego z pracą na statkach morskich. Przedmiotem autorskim jest ryzyko w transporcie morskim.
Uczestniczy w pracach naukowo-badawczych związanych z gospodarką morską, projektach oraz inicjatywach łączących naukowe środowisko akademickie z biznesem. Aktywnie udziela się w organizacjach naukowych i branżowych, między innymi jako członek Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, członek zespołu ekspertów projektu systemowego Bałtyckiego Centrum Badawczo – Wdrożeniowego Gospodarki Morskiej, członek Państwowej Rady Gospodarki Wodnej i przewodniczący Krajowej Sekcji Żeglugi Śródlądowej i Gospodarki Morskiej SITK.
Jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych, m.in.:
Comprehensive method of formal safety assessment of ship manoeuvring in waterways, Analysis of availability
of southern Baltic Sea for the biggest container ships in the world, Dimensioning the approach to the Liquefied Natural Gas terminal in Świnoujście using analytical and simulation methods czy Analiza kryteriów oceny ryzyka prac badawczo wydobywczych na morzu.
W roku 2021 otrzymał wyróżnienie „Aurea Praxis” przyznawane rektorom i kierownikom certyfikowanych jednostek akademickich za szczególne, osobiste zaangażowanie na rzecz rozwoju i promowania w kierowanych przez siebie instytucjach idei edukacji dla rynku pracy i praktyki gospodarczej.