Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Student Legia Akademicka

Co to jest Legia Akademicka?
Warunki przyjęcia do Legii Akademickiej
Przebieg szkolenia
Historia Legii Akademickiej
Kontakt

 

Szkolenie w ramach Legii Akademickiej odbędzie się na naszej uczelni po raz ósmy

Ruszyła rekrutacja do udziału w VIII edycji programu „Legia Akademicka”.

Trwa nabór na Politechnice Morskiej w Szczecinie do udziału w VIII edycji programu „Legia Akademicka” w ramach modułu podoficerskiego.
Wypełniony wniosek ochotnika prosimy przesłać na adres: legia@pm.szczecin.pl  najpóźniej do dnia 31 marca 2025 r.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Legia Akademicka to ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów uczelni jednolitych studiów magisterskich, studiów pierwszego i drugiego stopnia realizowane na uczelniach, jednostkach wojskowych, ośrodkach i centrach szkolenia Sił Zbrojnych RP. Program Legii Akademickiej realizowany jest w ramach szkolenia podstawowego (dobrowolna zasadnicza służba wojskowa) oraz dwóch modułów – podoficerskiego i oficerskiego.
Pilotażowy Projekt ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej rozpoczął się w roku akademickim 2017/2018. 
Do programu mogą przystąpić osoby, które są studentami lub absolwentami uczelni wyższych publicznych oraz niepublicznych (studia dzienne, zaoczne I oraz II stopnia) i posiadają obywatelstwo polskie.

Szkolenie, będzie realizowane w formie teoretycznej w uczelniach wyższych  na podoficera, zwanego dalej „modułem podoficerskim” oraz w formie praktycznej w centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia oraz jednostkach wojskowych. Szkolenie teoretyczne w module podoficerskim kończy się egzaminem.
Szkolenie rozpocznie się od odbycia szkolenia podstawowego w wymiarze do 28 dni w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.

MODUŁ PODOFICERSKI w części teoretycznej realizowany jest na uczelni.

Możesz zgłosić się do Legii Akademickiej jeśli:

• posiadasz status studenta lub absolwenta*,
​​​​• jesteś pełnoletni (-a),
• posiadasz obywatelstwo polskie,
• jesteś niekarany (-a),
• posiadasz status szeregowego rezerwy.

* absolwent– osoba która przystąpiła do programu Legia Akademicka mając status studenta i kontynuuje szkolenie w SLA po ukończeniu studiów.

Przebieg szkolenia:

Etap I- Kandydat składa wniosek ochotnika, aby uczestniczyć w  programie Legia Akademicka. Do wniosku dołącza się: kopię dokumentu tożsamości, kopię dokumentu potwierdzającego status studenta, kopię innych dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje.
Etap II - Po zaliczeniu części teoretycznej, kandydat składa wniosek do szefa WCR poprzez koordynatora Szkoły Legii Akademickiej o przystąpienie do części praktycznej. Na tym etapie kandydat może wyrazić chęć udziału w szkoleniach specjalistycznych m.in z zakresu kryptologii i cyberbezpieczeństwa, Wojsk Specjalnych czy Żandarmerii Wojskowej.
Etap III - Po ukończeniu modułu podoficerskiego i zdaniu egzaminu na podoficera, kandydat zostanie mianowany na stopień podoficera rezerwy.
Etap IV - Zakwalifikowani kandydaci przystępują do wybranego przez siebie szkolenia specjalistycznego.


Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik, składa zaświadczenie o ukończonym szkoleniu w module podoficerskim i zdanym egzaminie.
Część praktyczna modułu podoficerskiego jest realizowana w ramach ćwiczeń wojskowych w wyznaczonych centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia lub jednostkach wojskowych w trakcie letniej przerwy międzysemestralnej w jednym lub w dwóch turnusach.

Historia Legii Akademickiej

Legia Akademicka (LA) – to ochotnicza formacja wojskowa utworzona 11 listopada 1918 roku z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich, w większości członków POW. W listopadzie 1918 roku została przeformowana w regularny oddział piechoty Wojska Polskiego (36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej), a w 1929 roku została powołana do życia powtórnie, jako organizacja przysposobienia wojskowego słuchaczy szkół wyższych w Polsce.

Pełnomocnik Rektora ds. Legii Akademickiej

dr hab. inż. Jaromir Mysłowski, prof. PM
e-mail: j.myslowski@pm.szczecin.pl

Administracja
mgr inż. Małgorzata Cibor
tel. (91) 48-09-995
e-mail: legia@pm.szczecin.pl

Autor: Administrator Stron Internetowych

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę