Erasmus+ Wyjazdy na studia
Wyjazdy na studia
Trwa nabór na wyjazdy na studia w ramach ERASMUS+ w roku akademickim 2025/2026
Do 10 marca 2025 r. zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów do zgłaszania się na wyjazdy na studia ERASMUS+ w roku akademickim 2025/2026
Rekrutacja ta dotyczy wyjazdów w semestrze zimowym i letnim roku akademickiego 2025/2026.- CO WARTO WIEDZIEĆ O WYJAZDACH ERASMUS+
- STAWKI STYPENDIÓW ERASMUS+
- UCZELNIE PARTNERSKIE POLITECHNIKI MORSKIEJ W SZCZECINIE
- RELACJE STUDENTÓW
- ZASADY KWALIFIKACJI
Jak zgłosić się na wyjazd na studia?
To bardzo proste! Wystarczą 3 proste kroki
Wystarczy wybrać uczelnię partnerską, sprawdzić czy spełnia się kryteria wyjazdu (czy wyjazd jest możliwy w ramach kierunku studiów, który studiujesz i czy w obecnej rekrutacji prowadzony jest nabór) i czy spełnia się kryteria językowe. Warto także sprawdzić jak wygląda program zajęć na Uczelni, którą wybierzesz – pozwoli ci to wybrać taki semestr na którym zajęcia są bliższe twojemu programowi studiów w PM. Możesz wybrać maksymalnie 3 uczelnie partnerskie określając swój pierwszy, drugi i trzeci wybór.
Następny krok to złożenie formularza zgłoszeniowego na wyjazd na ERASMUS+. Formularze należy wypełnić online (uwaga wymagane będzie zalogowanie na portalu Office za pomocą szkolnego adresu e-mail). Formularze można składać do 10 marca 2025
Po zakończeniu naboru zgłoszeń zostaniesz zaproszony do potwierdzenia swojej znajomości języka wymiany (języka kraju, do którego jedziesz lub języka, w którym będziesz mieć zajęcia). Test ten odbędzie się online a o jego terminie zostaniesz poinformowany za pośrednictwem email. Z obowiązku tego zwolnione będą osoby z certyfikatem językowym potwierdzającym znajomość języka obcego, przynajmniej na poziomie wymaganym przez uczelnię przyjmującą oraz studenci studiujący w PM w języku angielskim (jeżeli ubiegają się o wyjazd w języku angielskim).
Wykonałeś już opisane kroki? Jesteś oficjalnie kandydatem na wyjazd w ramach programu ERASMUS+. Wyniki rekrutacji przedstawi ci koordynator uczelniany ERASMUS+ (za pośrednictwem maila) w ciągu około tygodnia od zakończenia rekrutacji.
Jeżeli szukasz dodatkowych informacji, skonsultuj się z koordynatorką uczelnianą p. Ewą Tarabicką erasmus@pm.szczecin.pl, tel. 091480 93 45, Dział Rekrutacji i Internacjonalizacji, pok. 102 (budynek uczelni przy Wałach Chrobrego)
Jak wygląda wyjazd na studia w ramach programu ERASMUS+?
W ramach programu Erasmus+ możesz zrealizować część swojego programu studiów na uczelni w innym kraju biorącym udział w programie, na uczelni, z którą Politechnika Morska podpisała umowę o wymianie. Taki wyjazd może trwać 1 lub 2 semestry i można na niego wyjechać najwcześniej na 2 roku studiów. W ramach wyjazdu przez ustalony termin chodzisz na zajęcia na uczelni partnerskiej i tam zaliczasz egzaminy. Studiujesz, zależnie od uczelni partnerskiej bądź w języku kraju do którego jedziesz lub w języku angielskim (szczegółowe informacje w liście partnerów).
W ramach programu ERASMUS+ za studia na uczelni partnerskiej nie płacisz czesnego i ponosisz tylko takie opłaty jak studenci lokalni (np. za wydanie legitymacji studenckiej). Na miejscu znajdujesz się pod opieką Działu ds. Współpracy Zagranicznej (tzw. International Office) danej uczelni przyjmującej i możesz się do nich zwrócić w razie ewentualnych pytań. Każda uczelnia przygotowuje również dla studentów materiały informacyjne nt. uczelni, miejscowości w której studiujesz, kraju do którego jedziesz, a także często organizują wydarzenia dla studentów pozwalające im poznać bliżej kulturę danego kraju oraz poznać bliżej studentów lokalnych i innych studentów zagranicznych. Na wielu uczelniach działa również ERASMUS STUDENT NETWORK organizacja studencka, która wspiera studentów zagranicznych.
Przygotowania do wyjazdu
Przygotowanie takiego wyjazdu składa się z dwóch części - najpierw student musi zostać zakwalifikowany na wyjazd (na podstawie znajomości języka obcego w jakim będą prowadzone zajęcia na uczelni partnerskiej i wyników w nauce) a potem uczelnia partnerska musi go zaakceptować na podstawie przesłanego zgłoszenia.
Dla każdego studenta wyjeżdżającego na studia przygotowywany Learning Agreement for Studies czyli porozumienie między studentem, uczelnią przyjmującą i uczelnią macierzystą, określająca program zajęć, w których student ma uczestniczyć w uczelni przyjmującej, oraz liczbę punktów ECTS za każdy przedmiot. Porozumienie zawiera wykaz przedmiotów, trzeba zaliczyć w uczelni zagranicznej, aby PM mogła uznać i zaliczyć okres studiów za granicą. Porozumienie muszą podpisać wszystkie trzy strony przed wyjazdem studenta.
Do porozumienia można wprowadzić zmiany pod warunkiem, że wszystkie strony je zaakceptują i że będą wprowadzone w formie pisemnej. Pełne zrealizowanie uzgodnionego programu studiów oznacza zaliczenie zajęć przez uczelnię macierzystą. W niektórych przypadkach konieczne będzie również uzupełnienie różnic programowych (jeżeli program studiów w uczelni partnerskiej nie pozwala na pełne zaliczenie semestru na podstawie zrealizowanych tam przedmiotów).
Poza porozumieniem należy podpisać z uczelnią macierzystą umowę, która szczegółowo określa warunki wyjazdu oraz wypłaty i rozliczenia stypendium (między innymi: czas trwania pobytu w uczelni goszczącej, wysokość stypendium, sposób jego wypłaty, termin, w którym trzeba rozliczyć się z uczelnią macierzystą itp.).
Jak długo trwa wyjazd na studia w ramach programu ERASMUS?
Zgodnie z zasadami programu ERASMUS+ wyjazd na studia trwa minimalnie 3 miesiące a maksymalnie 12 miesięcy. Najczęściej jednak taki wyjazd trwa jeden semestr (4-5,5 miesiąca) lub jeden rok akademicki (9-10 miesięcy). To jak długo trwać będzie wyjazd zależy od harmonogramu uczelni partnerskich - informacje na temat możesz znaleźć na ich stronie internetowej.
Pamiętaj, że harmonogram zajęć na uczelni partnerskiej nie musi wyglądać tak jak na Politechnice Morskiej - semestr może się zaczynać wcześniej lub później np. w Finlandii zajęcia zaczynają się już pod koniec sierpnia. Przed wyborem uczelni partnerskiej odwiedź jej stronę i sprawdź kalendarz roku akademickiego.
Relacje studentów z wyjazdów Erasmus+
Dokąd można wyjechać na studia w ramach programu ERASMUS+?
Wyjazdy na studia w ramach programu ERASMUS+ wymagają zawartej umowy partnerskiej pomiędzy uczelnią wysyłającą (Politechnika Morską w Szczecinie) a uczelnią przyjmującą. Dokładne informacje nt. uczelni partnerskich PM znajdziesz w zakładce Uczelnie partnerskie
Jesteś zainteresowany wyjazdem na inną, europejską uczelnię, z którą PM nie ma jeszcze umowy a jest na niej twój kierunek studiów? Zgłoś propozycję uczelni do koordynatora uczelnianego ERASMUS+ osobiście lub za pośrednictwem e-mail a sprawdzimy czy zawarcie umowy jest możliwe.