Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Edukacyjne wydarzenie Politechniki Morskiej w Szczecinie (16-20 grudnia 2024) promujące zrównoważony rozwój, zdrowy styl życia i oszczędzanie energii.

W dniach 16-20 grudnia 2024 roku Politechnika Morska w Szczecinie (PM) stała się centrum działań edukacyjnych na rzecz zrównoważonego rozwoju. W tym celu uczelnia skupiła się na problemach związanych z marnowaniem jedzenia, zdrowym stylem życia, zachęcaniem do korzystania ze źródełek wody pitnej zamiast z plastikowych butelek oraz oszczędzaniem energii w okresie świątecznym. W ramach tego wydarzenia zorganizowano cykl prezentacji, które były wyświetlane na wszystkich ekranach w budynkach dydaktycznych, kierując kampanię do wszystkich osób odwiedzających w tym czasie Uczelnię.

Cel wydarzenia

Celem wydarzenia było promowanie działań związanych z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), w szczególności:
  • Cel 2: Zero głodu – promowanie odpowiedzialnego gospodarowania żywnością, zwłaszcza w okresie świątecznym, kiedy wiele produktów ląduje w koszu. Zachęcanie do dzielenia się z innymi poprzez jadłodzielnie w domach studenckich PM.
  • Cel 3: Dobre zdrowie i jakość życia – zachęcanie do aktywności fizycznej, np. poprzez spacery w czasie świąt, co przyczynia się do poprawy kondycji fizycznej i psychicznej.
  • Cel 6: Czysta woda i warunki sanitarne – promowania odpowiedzialnego zużycia wody oraz korzystania ze źródełek wody pitnej zlokalizowanych w obiektach dydaktycznych PM, czy też dzbanków filtrujących wodę dostępnych w domu, zamiast sięgania po plastikowe butelki.
  • Cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja – zwiększenia świadomości na temat planowania zakupów, unikania nadmiernej konsumpcji oraz edukacji na temat niemarnowania żywności, co ma na celu zmniejszenie strat w gospodarstwach domowych i zapewnieniu lepszego dostępu do żywności dla potrzebujących.
  • Cel 13: Działania w dziedzinie klimatu – edukacji na temat oszczędności energii, w tym wyłączania lampek na choince podczas nieobecności w domu czy też na noc, co może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii w okresie świątecznym oraz podkreślenie znaczenia działań na rzecz ochrony środowiska i ograniczenia śladu węglowego.

Działania edukacyjne

Podczas pięciu dni uczestnicy mieli okazję zapoznać się z materiałami wideo oraz animacjami, które w przystępny sposób przedstawiały powyższe zagadnienia, wyświetlanymi na ekranach w obiektach dydaktycznych uczelni. Prezentacje były skierowane zarówno do społeczności akademickiej, jak i do osób spoza uczelni, co miało na celu dotarcie z przesłaniem o zrównoważonym rozwoju do jak najszerszego grona odbiorców.

Podsumowanie

Wydarzenie na Politechnice Morskiej w Szczecinie stanowiło dobrą okazję do refleksji nad naszymi codziennymi wyborami, szczególnie w kontekście zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Wszystkie te działania miały na celu nie tylko edukację, ale również inspirowanie do zachowań na rzecz zrównoważonego rozwoju w codziennym życiu poprzez bardziej zrównoważony styl życia, nie tylko w okresie świątecznym, ale również na co dzień.

 Zachęcamy wszystkich do wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości!

Pliki do pobrania:

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę