Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Akredytacje międzynarodowe ISO 9001 Certificate

ISO 9001 Certificate - Lloyd's Register Quality Assurance

Politechnika Morska w Szczecinie kształci wysoko wykwalifikowane kadry w celu przygotowania ich do sprostania wyzwaniom rozwoju krajowej i międzynarodowej gospodarki morskiej. Jednym z zadań uczelni jest rozpowszechnianie wiedzy oraz rozwój ducha kreatywności i przedsiębiorczości wśród kształconych studentów i doktorantów w celu wykorzystania ich dla dobra rozwoju sektora gospodarki morskiej i logistyki transportu morskiego oraz strategicznego doskonalenia procesów dydaktycznych, badawczych i organizacyjnych. Kolejnym zadaniem uczelni jest czynny udział w tworzeniu międzynarodowej przestrzeni edukacyjnej, kształtującej twórcze i odpowiedzialne postawy młodzieży uwzględniające obowiązki wobec przyszłych pokoleń. Wymienione zadania są realizowane między innymi dzięki wdrożonym systemom zarządzania jakością.  

Powodem podjęcia decyzji o wdrożeniu w Akademii (od 1 września 2022 Politechniki) Morskiej w Szczecinie systemów zarządzania jakością była konieczność spełnienia przez Uczelnię wymogów ratyfikowanej przez polski rząd Międzynarodowej Konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania świadectw oraz pełnienia wacht 78/95 ze zmianami (The International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers – STCW 78) i związana z tym polityka zapewnienia jakości Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Konwencja wymaga, aby ośrodki które kształcą kadry morskie prowadziły swoją działalność według jednolitych zasad i wytycznych, a wdrożone Systemy Zarządzania Jakością są gwarancją realizacji powyższych założeń. Minister właściwy ds. gospodarki morskiej w ślad za postanowieniami konwencji wydał rozporządzenie, z którego wynika, że jednym z warunków prowadzenia działalności szkoleniowej zgodnie z wymaganiami Konwencji STCW i ustawy o bezpieczeństwie morskim jest posiadanie udokumentowanego i certyfikowanego systemu zarządzania jakością. Certyfikaty obejmują swoim zakresem Kształcenie kadr morskich zgodnie z wymaganiami konwencji STCW 78 (z poprawkami).

Kształcenie członków załóg jachtów komercyjnych. Kształcenie kadr w zakresie inżynieryjno – ekonomicznym produkcji i transportu, zarządzania, elektrotechniki, informatyki i telekomunikacji. Szkolenia kwalifikacyjne i specjalistyczne dla oficerów działu pokładowego i maszynowego zgodnie z wymaganiami Konwencji STCW 78 (z poprawkami). Szkolenia z zakresu dynamicznego pozycjonowania statku. Szkolenia kwalifikacyjne dla pilotów morskich. Morskie Szkolenie zgodnie z wymaganiami konwencji STCW 78 (z poprawkami). Tak szeroki zakres certyfikacji gwarantuje zapewnienie efektywnego kształcenia. Posiadanie przez uczelnie morskie ważnego certyfikatu systemu zarzadzania jakością jest warunkiem koniecznym do uzyskania Certyfikatu Uznania wydawanego przez ministra właściwego ds. gospodarki morskiej, który potwierdza zgodność prowadzonego szkolenia z wymaganiami Konwencji STCW i jest niezbędny w kształceniu kadr dla gospodarki morskiej.

Z powyższych powodów uczelnia wystąpiła do Lloyd's Register Quality Assurance, jako uznanej rozpoznawalnej międzynarodowo jednostki certyfikacyjnej, która jest jedną z największych światowych dostawców usług profesjonalnych dla inżynierii i technologii, o uzyskanie certyfikatu ISO 9001. Uczelnia uzyskała takie potwierdzenie i w sposób ciągły doskonali swoje procesy zgodnie z wymaganiami normy oraz prawnymi i regulacyjnymi.

W roku 2020 uczelnia przygotowywała się do procesu odnowienia certyfikatu. Przeprowadziła audyty wewnętrzne poszczególnych jednostek, które zakończyły się pozytywnymi wynikami.

W konsekwencji w Uczelnia zwróciła się do Lloyd Register o przeprowadzenie oceny wraz z końcem roku 2020 w ramach procedury odnowieniowej i uzyskała certyfikaty Zarządzania Jakością zgodnie z wymaganiami normy ISO 9001:2015.

Recertyfikacja ISO 9001 - Lloyd's Register Quality Assurance finansowana jest przez MEiN w ramach projektu POWER „Akredytacje zagraniczne". Celem projektu jest uzyskanie przez polskie uczelnie zagranicznych akredytacji i certyfikatów komisji branżowych, podnoszących międzynarodową konkurencyjność uczelni. Środki finansowe na realizację zadań w ramach projektu pozakonkursowego pochodzą z budżetu środków europejskich (84,28%) oraz ze środków finansowych budżetu państwa (15,72%) w ramach projektu pozakonkursowego pt. „Akredytacje zagraniczne” (Działanie3.3), realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Autor: Website Administrator

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę