Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Akredytacje międzynarodowe EUR-ACE® Label (EURopean ACcredited Engineer)

Certyfikat EUR-ACE® Label (European Accredited Engineer) przyznawany przez  ENAEE (The European Network for Engineering Accreditation) 

The European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE) została założona 8 lutego 2006 r., przez 14 europejskich stowarzyszeń zajmujących się kształceniem inżynierskim. ENAEE wywodzi się z ESOEPE, the European Standing Observatory for the Engineering Profession and Education, które zostało założone 9 września 2000 r. Celem ESOEPE było budowanie zaufania do systemów akredytacji programów studiów oraz opracowanie standardów wymagań kompetencyjnych absolwentów studiów technicznych. ENAEE to agencje i organizacje z Europy w skład, których obecnie wchodzi 15 instytucji, m.in. brytyjskie Engineering Council (EngC), francuskie Commission des Titres d’Ingénieur (CTI), Féderation Européenne d’Associations Nationales d’Ingenieurs (FEANI), Sociéte Européenne pour la Formation des Ingénieurs (SEFI) czy The International Society for Engineering Education (IGIP). ENAEE promuje wysokiej jakości kształcenie techniczne w Europie i poza nią, dzięki czemu absolwenci kierunków technicznych są w pełni przygotowani do rozwiązywania problemów i wymagań stawianych przez nowoczesne projekty inżynierskie w celu zaspakajania potrzeb gospodarki i społeczeństwa.

Jednym z działań sieci ENAEE jest program akredytacji EUR-ACE® Label czyli European Accredited Engineer. Ten europejski organ jest odpowiedzialny za udzielanie agencjom akredytacyjnym upoważnienia do przyznawania certyfikatu EUR-ACE® Label programom studiów technicznych na pierwszym i drugim stopniu.

EUR-ACE® Label to rodzaj akredytacji programów studiów technicznych dokonywanej poprzez ocenę jakości tych programów. Potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia oraz zgodności tych programów z przyjętymi w Europie normami i zasadami dotyczącymi zapewnienia jakości kształcenia w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego w ścisłym powiązaniu z procesem bolońskim jest nadawanie certyfikatu EUR-ACE® Label. W Polsce uprawnienia do nadawania razem ze swoją akredytacją europejskiego certyfikatu jakości EUR-ACE® Label posiada Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych (KAUT).

Znak jakości EUR-ACE® Label jest rozpoznawalny we wszystkich krajach europejskich, w związku z oparciem go o spójne ramy standardów mierzących efektywność programów studiów technicznych. W wielu krajach, programy studiów posiadające certyfikat EUR-ACE® Label spełniają warunki niezbędne do uzyskania tytułu Registered lub Chartered Engineer (CEng). Program studiów posiadający ten certyfikat daje automatyczne uprawnienie do uzyskania tytułu Inżyniera Europejskiego (Eur Ing) nadawanego przez Europejską Federację Krajowych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych (FEANI).

Akademia Morska w Szczecinie stara się o akredytację dla programów studiów na kierunku mechatronika realizowanego na Wydziale Mechatroniki i Elektrotechniki, a także na kierunkach zarządzanie i inżynieria produkcji oraz transport realizowanych na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu.

Więcej informacji o akredytacji ENAEE/EUR-ACE® Label można uzyskać na stronach:
http://www.enaee.eu
http://www.kaut.agh.edu.pl

Akredytacje ENAEE/EUR-ACE® Label są finansowane przez MEiN w ramach projektu POWER „Akredytacje zagraniczne". Celem projektu jest uzyskanie przez polskie uczelnie zagranicznych akredytacji i certyfikatów komisji branżowych, podnoszących międzynarodową konkurencyjność uczelni. Środki finansowe na realizację zadań w ramach projektu pozakonkursowego pochodzą ze środków finansowych ujętych w cz. 28 budżetu państwa –szkolnictwo wyższei nauka (15,72%) oraz z budżetu środków europejskich (84,28%) w ramach projektu pozakonkursowegopt. „Akredytacje zagraniczne” (Działanie3.3), realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.




 
Autor: Website Administrator

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę