Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Modernizacja laboratoriów Wielozadaniowy katamaran do celów offshore

Jakie zadania będzie spełniać wielozadaniowy katamaran?

Wielozadaniowa łódź służyć będzie jako platforma pływająca, która w zależności od zadania, będzie mogła być wyposażana w dedykowane sensory, m.in. echosondę wielowiązkową, sonar boczny, sensory pozycjonowania i orientacji przestrzennej, sensory pozycjonowania podwodnego, systemy wizyjne, optyczne systemy obrazowania otoczenia nawodnego czy roboty podwodne ROV klasy obserwacyjnej.
Jest to jednostka spełniająca wymogi kompleksowego i efektywnego wykorzystywania wymienionych wyżej sensorów i urządzeń w przemyśle offshore. Katamaran umożliwi Uczelni prowadzenie badań związanych z eksploatacją dna dla celów offshore.

Łódź motorowa z silnikami stacjonarnymi, kabinowa przeznaczona do prac i pomiarów hydrograficznych prowadzonych na wodach śródlądowych i morskich wodach przybrzeżnych.
wielozadaniowy katamaran

 
Długość
8.0m
Szerokość 3.2m
Moc silników 2x150 HP
Ładowność  2240kg

Katamaran Politechniki Morskiej w Szczecinie na wodzie
Katamaran Politechniki Morskiej w Szczecinie na wodzie

Szybka wielozadaniowa łódź jest niezbędna w procesie nowoczesnego kształcenia kadr morskich tj. marynarzy, hydrografów oraz projektantów jednostek pływających. 
Zabezpieczenie hydrograficzne portów, rzek oraz inwestycji „offshore”, a także i badań na rzecz jednostek autonomicznych wymaga dedykowanej platformy jako nośnika nowoczesnego sprzętu pomiarowego wykorzystywanego do obsługi większości zadań i przedsięwzięć podejmowanych w sektorze gospodarki morskiej i na rzecz żeglugi śródlądowej.

Politechnika Morska w Szczecinie w ramach projektu CEOP wyposażona została w przemysłowej klasy sensory pomiarowe. Naturalnym dopełnieniem efektywnego wykorzystania technologii jest pozyskanie platformy pływającej w postaci wielozadaniowej łodzi, która w zależności od typu zadania będzie mogła być wyposażona w sensory do obrazowania obiektów podwodnych i dna:
  1. echosonda wielowiązkowa, sonar boczny, subbottom profiler
  2. sensory pozycjonowania i orientacji przestrzennej: DGNSS PPP, czujnik ruchu MRU, Żyrokompas,
  3. sensory pozycjonowania podwodnego: USBL, System inercyjny INS,
  4. robot podwodny ROV klasy obserwacyjnej,
  5. systemy wizyjne,
  6. optyczne systemy obrazowania otoczenia nawodnego: LIDAR, kamery,
  7. systemy do monitoringu parametrów fizycznych wody:
  • sensor prędkości dźwięku,
  • sensor przejrzystości wody.

Katamaran Politechniki Morskiej w Szczecinie przy podejściu do nabrzeża
Katamaran Politechniki Morskiej w Szczecinie przy podejściu do nabrzeża
Wyposażenie Politechniki Morskiej w jednostkę spełniającą wymogi kompleksowego i efektywnego zastosowania szeroko wykorzystywanych sensorów i urządzeń w przemyśle „offshore” umocnią  jej pozycję jako jednostki edukacyjnej i badawczej działającej na rzecz rozwoju polskiej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
 
Autor: Website Administrator

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę