Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Interaktywna Pracownia Aparatów Wysokich Napięć

Jaki jest cel projektu "Interaktywna Pracownia Aparatów Wysokich Napięć" ?

Doposażenie i stworzenie nowych laboratoriów pozwoliło na podwyższenie jakości i efektywności prowadzonych zajęć dydaktycznych oraz własnych prac badawczych w ramach tematyki obejmującej szeroko pojęte przetwarzanie i pozyskiwanie energii elektrycznej. Zakupione urządzenia są wykorzystywane w kształceniu zarówno studentów, jak i osób biorących udział w kursach podwyższających kwalifikacje zawodowe. Docelowo sprzęt jest praktycznie używany przede wszystkim w zajęciach laboratoryjnych na następujących kierunkach:
  • mechatronika- specjalność elektrotechnika rzemysłowa (WMiE),
  • automatyka i robotyka (WMiE) oraz inne według bieżących potrzeb.
 Rozdzielnica SN z systemem wysuwnym oraz przekształtnik wielopoziomowy SN w Interaktywnej Pracowni Aparatów Wysokich Napięć na Politechnice Morskiej w Szczecinie Rozdzielnica SN z systemem wysuwnym oraz przekształtnik wielopoziomowy SN w Interaktywnej pracowni aparatów wysokich napięć na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Jakie będą efekty Projektu?

Dydaktyka

Spodziewana liczba absolwentów (kierunków na WMiE) która będzie szkolona na urządzeniach i aparaturze to ok. 60-70 osób rocznie.
Wyposażenie Interaktywnej Pracowni Aparatów Wysokich Napięć pozwoli na prowadzenie zajęć dydaktycznych w układzie wykorzystującym elementy rzeczywistego układu zdalnego sterowania i monitoringu systemu napędowego z przekształtnikiem średniego napięcia i silnikiem indukcyjnym obciążonym regulowanym zdalnie hamulcem elektro-pneumatycznym. Zainstalowany wielopoziomowy przekształtnik średniego napięcia (SN) umożliwi precyzyjne sterowanie napędem elektrycznym i dzięki otwartemu oprogramowaniu możliwa będzie zmiana i kontrola wszystkich parametrów pracy. Należy zaznaczyć, że coraz więcej napędowych układów przemysłowych wykorzystuje napięcia średnie przy mocach maszyn nie przekraczających 100 kW, co powoduje konieczność poznania i badania tego typu układów rzeczywistych.

Wyposażenie laboratorium służyć ma zaznajomieniu praktycznemu studentów z coraz częściej stosowanymi układami napędowymi średnich napięć – ich właściwościami i bezpieczną eksploatacją. Możliwe będzie również programowanie przekształtnika układu czasu rzeczywistego, co zapewni możliwość pracy zdalnej wykonywanej przez studentów.
Wyposażenie pracowni pozwoli na prowadzenie zajęć dydaktycznych w układzie wykorzystującym elementy układu zdalnego sterowania i monitoringu systemu napędowego z przekształtnikiem średniego napięcia i silnikiem indukcyjnym obciążonym regulowanym zdalnie hamulcem elektro-pneumatycznym. Wielopoziomowy przekształtnik średniego napięcia umożliwi precyzyjne sterowanie napędem elektrycznym i dzięki oprogramowaniu pozwoli na zmianę i kontrolę wszystkich parametrów pracy.

Badania naukowe

Oprócz zadań dydaktycznych urządzenia posłużą do kontynuacji i prowadzenia badań naukowych, w których wymagane jest użycie urządzeń przekształtnikowych pracujących przy napięciach średnich. Wraz z obecnie posiadaną infrastrukturą możliwe będzie badanie zjawisk towarzyszących emisji akustycznej generowanej wewnątrz przekształtników energoelektronicznych w czasie przełączania.

W wyniku badań planuje się publikacje oryginalnych artykułów naukowych w liczbie 2-3 rocznie. Na bazie wyników pozyskanych w trakcie badań planuje się opracowanie kompaktowego układu umożliwiającego prowadzenie badań diagnostycznych na obiektach rozproszonych generacji i przetwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem przyrządów półprzewodnikowych mocy.

W ramach wyposażenia  Interaktywnej Pracowni Aparatów Wysokich Napięć zostały dokonane następujące zakupy:
  • przekształtnik wielopoziomowy,
  • komputer,
  • hamulec pneumatyczny oraz przetwornik elektro-pneumatyczny,
  • czujnik momentu obrotowego pomiędzy silnikiem a hamulcem,
  • enkoder obrotowy inkrementalny optyczny, przetwornik momentu obrotowego Typ T4A,
  • rozdzielnica SN z wyłącznikiem w systemie wysuwnym,
  • transformator,
  • programowalny układ dsp-fpga.
Dziekan WMiE otwiera Interaktywną pracownię Aparatów Wysokich Napięć na Politechnice Morskiej w Szczecinie (2022)Dziekan WMiE otwiera Interaktywną pracownię aparatów wysokich napięć na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę