Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

O Uczelni 75 lecie szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim

Galerie zdjęć z przebiegu uroczystości 75-lecia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim

Pierwsze powojenne lata

Historia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim zaczęła się w 1947 roku, kiedy do Szczecina przeniesiono Wydział Nawigacyjny z Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Przez kolejne lata szczecińska PSM ulegała licznym przekształceniom, zmieniała nazwy oraz uzyskała nową lokalizację przy Wałach Chrobrego (1962). Absolwenci szczecińskich szkół morskich z powodzeniem znajdowali zatrudnienie na trawlerach w przedsiębiorstwach połowowych i na statkach floty handlowej. Szczególnie rybołówstwo dalekomorskie przeżywało niesamowicie dynamiczny rozkwit, a szczecińscy absolwenci obecni byli na najodleglejszych łowiskach świata, odkrywali niepoznane do tej pory akweny połowowe, stając się niekwestionowanymi specjalistami w swoim fachu.

Renoma WSM

W toku kolejnych przekształceń organizacyjnych utworzono w 1968 r. Wyższą Szkołę Morską z dwoma wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. WSM miała już pełny status szkoły wyższej, oferując absolwentom, oprócz fachowej wiedzy i cennych umiejętności, dylom ukończenia studiów wyższych. Gruntowne wykształcenie techniczne, znakomite przygotowanie pod kątem praktyki, stały u podstaw międzynarodowej renomy absolwentów szczecińskiej WSM.
75-lat szkolnictwa-morskiego na Pomorzu Zachodnim-logo

Dynamiczny rozwój

W 1998 roku Uczelnia pozyskała nowoczesny statek szkolno-badawczy m/s Nawigator XXI, na którym odbywają praktyki studenci kierunków „pływających”.
W 2002 roku w Wyższej Szkole Morskiej został powołany Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu. W związku z rozszerzeniem oferty edukacyjnej, rozbudową infrastruktury i powiększeniem kadry akademickiej, Wyższa Szkoła Morska uzyskała w roku 2004 podwyższenie statusu uczelni i zmieniła nazwę na Akademia Morska w Szczecinie.
W ramach Akademii powstały dwa koleje wydziały: Informatyki i Telekomunikacji oraz Mechatroniki i Elektrotechniki, wyznaczając obecny trend w rozwoju tej uczelni, która zdecydowanie zwróciła się w kierunku najnowocześniejszych technologii. 

Nowy rozdział historii przed nami

W ciągu 75 lat szczecińskie uczelnie morskie przechodziły liczne, często burzliwe, zmiany organizacyjno-formalne, kadrowe i zmiany lokalizacji obiektów dydaktycznych. Zachowana została jednak ciągłość tradycji edukacji wysoko wyspecjalizowanej kadry oficerskiej. Mury szczecińskich uczelni morskich opuściło tysiące absolwentów, którzy nastepnie pracowali i pracują w kraju i za granicą w szeroko rozumianej gospodarce morskiej, ciesząc się reputacją znakomitych profesjonalistów. 1 września 2022 roku dokona się kolejny awans w rozwoju morskiego szkolnictwa na Pomorzu Zachodnim - Akademia ulegnie przekształceniu w Politechnikę Morską - uczelnię o wyraźnie technicznym charakterze działalności naukowo-badawczej i edukacyjnej.

Plakat obchodów 75-lecia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim - poczty sztandarowe uczelni morskich

Uroczyste obchody 75-lecia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim - 30 maja - 1 czerwca 2022 r.


Uroczyste obchody 75-lecia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim= plan

Galeria zdjęć z uroczystego apelu pamięci pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza"

Galeria zdjęć z uroczystej gali jubileuszowej z okazji 75-lecia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim

Galeria zdjęć z musztry paradnej wykonaniu Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia i Kompanii Honorowej AMS


 
Autor: Website Administrator

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę