Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Odszedł współtwórca wyższego szkolnictwa morskiego w Polsce, wychowawca wielu pokoleń oficerów floty wojennej, handlowej i rybackiej.

Z głębokim żalem, smutkiem i poczuciem wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr. kpt. ż.w. Aleksandra H. Walczaka, wieloletniego rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, dziekana Wydziału Nawigacyjnego WSM, doktora honoris causa Akademii Morskiej w Szczecinie (2022) i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (2015). Środowisko akademickie straciło jednego ze swoich najznakomitszych przedstawicieli. Łączymy się w bólu z Rodziną i Najbliższymi ś.p. Profesora. Jego dorobek naukowy i dziedzictwo intelektualne wciąż są z nami, wskazują nam drogi rozwoju, dają inspirację i zachętę dla pracy na rzecz naszej Uczelni.

Autorytet, który dał się lubić

Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Profesora Aleksandra Walczaka, który był wieloletnim Rektorem naszej uczelni, wspaniałym nauczycielem i wychowawcą studentów wielu pokoleń, również mojego. To on zatrudniał mnie w ówczesnej Wyższej Szkole Morskiej, to przy nim rozwijałem się zawodowo i naukowo. Profesor był osobą, która nas kształtowała, z którą mieliśmy kontakt zarówno zawodowy, jak i w relacji mistrz-uczeń. – mówi JM Rektor AMS Wojciech Ślączka.

Profesor Aleksander Walczak odznaczał się niezwykłą otwartością na ludzi, był towarzyszem studentów w ich drodze po wiedzę, motywował do rozwoju, podsuwał rozwiązania. Autorytet, który dał się lubić – tak wspominają prof. Walczaka jego wychowankowie.

Pana Profesora zapamiętam jako pogodnego, zawsze uśmiechniętego, życzliwego nauczyciela akademickiego, który zawsze miał czas dla studentów, doktorantów, pracowników. Starał się dla każdego znaleźć czas i rozwiązywać nasze problemy. Był człowiekiem niezwykle otwartym, ciekawym nowych rozwiązań, koncepcji. Był mistrzem pracy zespołowej. – dodaje Rektor AMS 

W swojej pracy i życiu zawsze kierował się zasadą, że „autorytet człowieka zdobywa się wiedzą i umiejętnością współżycia z ludźmi”. Wyżej cenił ludzi otwartych niż popierających każdy pomysł przełożonego. Był nauczycielem, ale równocześnie starszym „bratem” dla swoich wychowanków. Profesorze, odszedłeś na wieczną wachtę, ale w naszej pamięci dalej pozostaniesz „Rektorem rektorów” i „Kapitanem kapitanów”. – mówi dziekan Wydziału Nawigacyjnego AMS Paweł Zalewski.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 sierpnia (piątek) w Kaplicy Głównej Cmentarza Centralnego o godz. 14.30.

Życiorys prof. dr. kpt. ż.w. Aleksandra H. Walczaka

Urodził się 8 stycznia 1930 roku w Grajewie, w województwie białostockim. W 1951 r. ukończył Wydział Nawigacyjny Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni, a w 1965 r. Wydział Morski Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Doktorat uzyskał na Politechnice Szczecińskiej w1971 r., a w 1978 r. otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

Profesor był współtwórcą Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, kierownikiem katedry i pierwszym dziekanem (1955) Wydziału Nawigacji i Łączności Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej. W latach 1947-1957 odbywał zawodową służbę wojskową w Marynarce Wojennej, między innymi jako zastępca dowódcy ORP „Błyskawica”. Od roku 1957 pracował na przemian w szkolnictwie morskim i na statkach armatorów rybackich i handlowych (PSRM, PLO, PŻM). Ponad 12 lat pływał na różnych typach statków, w tym 8 lat jako kapitan.
 
Pełnił funkcję dziekana Wydziału Nawigacyjnego (1969-1971), prorektora (1971-1978) oraz rektora (1978-1984 i 1990-1996) Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie.
W swym dorobku naukowym posiada ponad 250 publikacji, w tym 35 książek, monografii i skryptów. Pamiętamy Go jako wybitnego dydaktyka, był autorem licznych programów nauczania, prowadził zajęcia i seminaria z przedmiotów nautycznych i metodologii badań naukowych. Wypromował 7 doktorów oraz ponad 400 magistrów i inżynierów. Szczególnie poświęcał się zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem żeglugi.
 
Profesor był członkiem II, VII i VIII kadencji Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, członkiem zarządu World Maritime University w Malmo (1983-1987), stałym przedstawicielem Polski przy Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie (1984-1989), członkiem sekcji technicznej Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych (1991-1993), przewodniczącym Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Szczecina (1991-1996), prezesem Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie (1974-1984) oraz prezesem Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej (1990-2005).

Cześć Jego Pamięci!
prof._Aleksander_Walczak_fot.żalobne


 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę