Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Pod koniec miesiąca - 25-28 maja 2015 zostały rozegrane Akademickie Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie. KU AZS Akademii Morskiej w Szczecinie wystawił do rywalizacji dwie załogi.

Obie spisały się dzielnie, mimo sporych przeciwności losu.

Załogi naszej uczelni w składzie: Patryk Urba (sternik), Jakub Bies, Filip Woźniak oraz Krystian Doch (sternik), Adrian Stawicki i Aleksander Nowak startowały na jednostce regatowej (załoga Patryka Urby) oraz na wyczarterowanej turystycznej omedze (zespół Krystiana Docha).

W pierwszym dniu mistrzostw załogi dotarły do Wilkas (k. Giżycka) nad akwen regat - Jezioro Negocin. Na liście startowej znalazły się 33 uczelnie, z 71 załogami. Po weryfikacji dokumentów 3 załogi zostały wykluczone z rywalizacji przed regatami. Komisja sędziowska podzieliła ekipy na dwie grupy startowe (A/B), z których później 18 pierwszych załóg z każdej grupy przejdzie do Grupy Złotej (walcząc o miejsca 1-36), a pozostali do Grupy Srebrnej (walcząc o miejsca 37-68).

Załoga Patryka Urby wywalczyła 3., 2., 3. miejsce w pierwszych 3 wyścigach. Niestety w czwartym biegu, przy sile wiatru 4 w szkwałach do 6 Beauforta, wywrócili się, co skutkowało splotem nieszczęśliwych wydarzeń i stratą masztu. Mimo to przy jednej odrzutce przeszli do Grupy Złotej z 3. miejsca.

Załoga Krystiana Docha nie mogła wiele zdziałać na czarterowanej łodzi, mimo to wiele nie brakowało, by dostać się do Grupy Złotej. Ostatecznie z 21. miejscem trafili do Grupy Srebrnej.

Wieczór spędzono „na telefonach” i szukaniu masztu lub innego jachtu regatowego dla naszej załogi. Niestety nie udało nam się znaleźć regatowego sprzętu i wybrano opcję czarteru jachtu identycznego, na jakim startowała załoga Krystiana Docha.

Ze względu na utratę masztu na omedze regatowej rywalizacja o główne cele dla naszych załóg została praktycznie zakończona. Mimo to załoga Patryka urwała parę punktów i zajęła 28. miejsce na 36 w Grupie Złotej, załoga Krystiana punktowała regularnie zajmując 9/32 w Grupie Srebrnej.

Ostatecznie nasze załogi zajęły odpowiednio:

Indywidualnie:

28/68 - Patryk Urba + zespół (mimo złamanego masztu, start na omedze z wypożyczalni)

45/68 - Krystian Doch + zespół (start na omedze z wypożyczalni)