Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Nagrodą specjalną za całokształt osiągnięć dla rozwoju polskiej ekoenergetyki wyróżniono prorektora ds. nauki Politechniki Morskiej.

Poznaliśmy laureatów V edycji konkursu „Zielony Feniks” na poziomie regionalnym. To nagroda przyznawana osobom, firmom czy instytucjom działającym lokalnie na rzecz ekoenergetyki. Gala wręczenia nagród odbyła się 21 marca w dawnym kinie Delfin – obecnie siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, wyróżnienia i gratulacje przekazał wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Pasjonat i praktyk

Dr hab. inż. Artur Bejger, prof. PM został doceniony za wieloletnią pasję do ekoenergetyki. Od początku swojej pracy zajmował się technicznym aspektem związanym z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii, jest szczególnie ogromnym zwolennikiem energetyki wiatrowej.

Oprócz zagadnień naukowych wykorzystywanych praktycznie w energetyce wiatrowej, jest pomysłodawcą utworzenia jedynego do tej pory w Polsce kierunku studiów „Inżynieria Przemysłowa i Morskie Elektrownie Wiatrowe”, przeznaczonego dla przyszłych serwisantów turbin wiatrowych. Kierował pracami związanymi z utworzeniem programu studiów, a także opracował koncepcję (a następnie doprowadził do powstania) laboratorium w postaci rzeczywistej turbiny wiatrowej. Stało się ono narzędziem badawczo-dydaktycznym przeznaczonym dla studentów (ale również i naukowców) wymienionego kierunku. Laboratorium to jest jedyną w Polsce i w Europie tego typu, wysoce praktyczną, bazą naukowo-dydaktyczną.

- Odbierając tę nagrodę nie mogę nie wspomnieć o swoich koleżankach i kolegach z Politechniki Morskiej – mówił podczas gali prorektor Bejger. – Dziękuję wspaniałym zespołom naukowym, z którymi przez lata tworzyłem i pracowałem. Myślę, że ta nagroda – Feniks – nie tylko doda mi skrzydeł, ale też naładuje mnie energią do dalszej pracy. Szczególnie tą zieloną – dodał.

Nowy patent

Aktualnie prof. Bejger przygotowuje m.in. zgłoszenie patentowe dotyczące wykrywania wczesnych stanów uszkodzeń zachodzących w przekładniach stosowanych w turbinach wiatrowych. Ściśle współpracuje z przemysłem. Rozwiązywał problemy  wskazywane przez firmy serwisujące farmy wiatrowe, m. in. związane ze znalezieniem przyczyn i źródeł uszkodzeń występujących w przekładniach planetarnych turbin wiatrowych i wiele innych.
 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę