Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Polska Akademia Nauk ogłosiła wybory do 78 Komitetów. Oprócz członków Akademii w Komitetach mogą się znaleźć naukowcy oraz przedstawiciele instytucji o charakterze gospodarczym czy społecznym.

Tegoroczne głosowanie

Wybory do Komitetów Naukowych PAN ogłoszono w związku ze zbliżającym się zakończeniem obecnej kadencji, które przypada na maj 2024 roku. Szacuje się, że uprawnionych do głosowania jest ponad 35 tys. pracowników naukowych dlatego organizatorzy zdecydowali się na wykorzystanie Elektronicznego Systemu Wyborczego Polskiej Akademii Nauk (ESWPAN). System już działa, a rejestracji na stronie można dokonać do 6 października. Regulamin, a także harmonogram wyborów znajduje się na stronie PAN.

Czym są Komitety Naukowe PAN?

Komitety Naukowe PAN są podmiotami doradczym i opiniodawczymi, reprezentującymi krajowe środowisko naukowe w zakresie swoich kompetencji merytorycznych. Jako organ przedstawicielski naukowców każdy komitet podejmuje działania na rzecz nauk, środowiska naukowego oraz oświatowego. Inicjatywa utworzenia Komitetów ma na celu grupowanie członków Akademii w obrębie konkretnych dyscyplin nauki, w celu ułatwienia naukowcom współpracy. Do Komitetu mogą dołączyć naukowcy będący reprezentantami szkół wyższych czy instytuty zapleczy naukowo-badawczych resortów. Na liście kandydatów mogą się również znaleźć inni przedstawiciele instytucji i organizacji o charakterze gospodarczym lub społecznym. Komitety dzielą się na pięć Wydziałów:
  • Wydział I: Nauk Humanistycznych i Społecznych
  • Wydział II: Nauk Biologicznych i Rolniczych
  • Wydział III: Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi
  • Wydział IV: Nauk Technicznych
  • Wydział V: Nauk Medycznych
W każdym z wydziałów mieści się kilkanaście jednostek organizacyjnych, skupionych na skonkretyzowanych zagadnieniach z danej dziedziny. 

Polska Akademia Nauk funkcjonuje od 1951 roku.
 
 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę