Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma podczas kilkudniowej wizyty w Baku (Azerbejdżan) spotkał się z władzami Państwowej Akademii Morskiej w Baku i omówił szczegóły współpracy obu uczelni.

W trakcie wizyty (14-17 października 2012 r.) Rektor prof. S. Gucma zwiedził morską uczelnię w Baku i rozmawiał z władzami uczelni – Rektorem prof. Baszirowem oraz prorektorami nt. możliwości wymiany studentów i pracowników naukowych obu akademii. Podczas spotkania dopracowano szczegóły i podpisano umowę o współpracy Akademii Morskiej w Szczecinie z Azerbejdżańską Państwową Akademią Morską w Baku.

Oprócz zwiedzania morskiej uczelni w programie była również wizyta w Bakijskim Centrum VTMS (Vessel Traffic Management System).

AZERBEJDŻAN - podstawowe informacje


Typ państwa: republika parlamentarno-prezydencka z silną władzą prezydencką

Powierzchnia: 86,6 tys. km.2

Ludność: 9,11 mln (1 stycznia 2012 r.)

Stolica: Baku



Motorem gospodarki Azerbejdżanu jest wydobycie i eksport ropy naftowej i gazu ziemnego. Azerbejdżan posiada również zasoby złóż metali szlachetnych (włączając złoto i srebro) oraz metali kolorowych. Sektor naftowy, jako kluczowa gałąź gospodarki, wytwarza ponad połowę PKB oraz generuje ok. 70% wpływów budżetowych.

Głównym partnerem handlowym Azerbejdżanu są kraje Unii Europejskiej. Inwestycje zagraniczne skierowane są głównie w sektor naftowy. Największymi inwestorami są: Wielka Brytania, USA, Japonia.


Od 1 maja 2004 r. stosunki gospodarcze Polski z Azerbejdżanem reguluje Umowa o Partnerstwie i Współpracy zawarta pomiędzy UE i Azerbejdżanem, podpisana w Luksemburgu 22 kwietnia 1996 r. (weszła w życie 22 czerwca 1999 r.), której postanowieniami objęte zostały nowe państwa członkowskie UE. Obecnie UE prowadzi z Azerbejdżanem negocjacje dotyczące zawarcia umowy stowarzyszeniowej.


Na podstawie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Azerbejdżanu o współpracy gospodarczej podpisanej w marcu 2005 r. powołana została Polsko-Azerbejdżańska Międzyrządowa Komisja ds. Współpracy Gospodarczej. […] W ramach komisji podjęte zostały zagadnienia współpracy m.in. w sektorze ropy i gazu, w dziedzinie rolnictwa, transportu, finansowo-bankowej, zdrowia, ochrony środowiska. […] 24 listopada 2010 r. w Baku, przy okazji komisji odbyło się Forum Biznesu z udziałem polskich i azerbejdżańskich firm. W forum uczestniczyło ponad 30 polskich firm m. in. reprezentujący branżę budowlaną, rolno-spożywczą, energetykę odnawialną, technologie ekologiczne, branżę medyczną. Wzięli w nim również udział przedstawiciele polskich uczelni (AGH, Akademia Morska w Szczecinie), które są zainteresowane nawiązaniem współpracy naukowej i naukowo-badawczej, wymianą studentów z azerbejdżańskimi uczelniami.

Źródło: www.mg.gov.pl

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę