Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

9 listopada 2018 roku w ramach projektu Wraki Kołobrzegu Muzeum Oręża Polskiego w akcji przeprowadzonej wraz z partnerami, wydobyło niemieckie działko przeciwlotnicze Oerlikon na podstawie morskiej.

Historia działka

Działko (szacowana waga podstawy z działkiem to ok. 550 kg) zostało zaprojektowane w 1914 roku przez Reinholda Beckera. Było szeroko stosowane podczas pierwszej oraz drugiej wojny światowej. W zmodyfikowanej formie używane było jeszcze długo – m.in. Amerykanie instalowali je na monitorach rzecznych podczas wojny w Wietnamie. Stosuje się je także dzisiaj, rozpowszechniło się w siłach morskich Straży Granicznych wielu państw.

W Kołobrzeskim Skansenie Morskim znajduje się wydobyta przed rokiem podstawa od działka Oerlikon o oznaczeniach „2 cm Flak 29” oraz numerze 1908.

Więcej zabytków z dna morza

Jak mówi Aleksander Ostasz – dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
– Niemiecki wrak, który zatonął w 1945 roku w okolicach Kołobrzegu dostarcza Muzeum wiele ciekawych eksponatów. Wydobyliśmy m.in. polską armatę z września 1939 roku, teraz niemieckie działko; możemy pokusić się o stwierdzenie, że wydobyliśmy z morza „armatę niepodległej” i tym samym, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w oryginalny sposób zainaugurowało święto 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – dodał dyektor.

Dyrektor Aleksander Ostasz apeluje też o współpracę i pomoc w ratowaniu pamiątek po ludziach, którzy tworzyli w Polsce szeroko rozumianą gospodarkę morską. – Szukamy też zapomnianych lub niechcianych zabytków techniki morskiej – dodaje. – Interesują nas stary sprzęt, zdjęcia, dokumenty. Działaniom przyświeca idea uratowania jak największej liczby zabytków techniki morskiej – podkreśla.

Projekt Wraki Kołobrzegu odbywa się pod patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.

Podwodne badania oraz piątkowa akcja były możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu Morskiego Ośrodka Szkoleniowego w Kołobrzegu Akademii Morskiej w Szczecinie, do którego organizatorzy akcji skierowali specjalne podziękowania.
foto: Artur Nahajowski

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę