Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Zapraszamy na uroczystość wodowania najnowszej książki prof. Aleksandra Walczaka – „Z zaułka wspomnień (o morzu i dla morza)” 29 stycznia (czwartek) 2015, godz. 14.30 aula im. prof. Zdzisława Łaskiego


Prof. dr kpt. ż.w. Aleksander Walczak


Profesor Aleksander Walczak jest wybitnym wychowawcą wielu pokoleń nawigatorów w Polsce, prawdziwym współtwórcą polskiego szkolnictwa morskiego, nauczycielem, naukowcem i praktykiem.
Urodził się w 1930 r. w Grajewie. Ukończył Wydział Nawigacyjny Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej i Wydział Morski Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Tytuł doktora uzyskał na Politechnice Szczecińskiej w 1971 r., siedem lat później otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

Był inicjatorem połączenia Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie z reaktywowaną Państwową Szkołą Morską w Szczecinie, gdzie został kierownikiem Wydziału Nawigacyjno-Połowowego. Z chwilą utworzenia Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie objął stanowisko dziekana Wydziału Nawigacyjnego, następnie prorektora (1971-1978) i rektora (1978-1984 i 1990-1996, w tym okresie rozpoczęto budowę statku szkolno-badawczego „Nawigator XXI”) szczecińskiej Wyższej Szkoły Morskiej. W latach 1985-1989 został powołany na Przedstawiciela Polski w Międzynarodowej Organizacji Morskiej, pełniąc dodatkowo rolę Szefa Polskiej Misji Morskiej w randze radcy ds. morskich Ambasady Polskiej w Londynie.


Wykształcił tysiące oficerów floty wojennej, handlowej i rybackiej, był współautorem planów
i programów studiów na kierunku nawigacja oraz kursów specjalistycznych i kwalifikacyjnych oficerów floty transportowej i rybackiej. Oprócz przedmiotów nautycznych prowadził, i nadal prowadzi, zajęcia z metodologii badań naukowych, seminaria dyplomowe i wykłady monograficzne.


Wiele miejsca w jego działalności zajmowały sprawy popularyzacji wiedzy o morzu oraz gospodarce morskiej (w swoim dorobku ma ponad 250 publikacji, w tym 35 książek, monografii i skryptów). Głównym kierunkiem jego zainteresowań jest bezpieczeństwo żeglugi – podstawowy problem badawczy nawigacji morskiej.


Za swoją działalność naukową, organizacyjną i dydaktyczną był wielokrotnie wyróżniany nagrodami resortowymi i odznaczeniami państwowymi – m.in. Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski. W 2013 otrzymał od Akademii Morskiej w Szczecinie nagrodę honorową „Wilka Morskiego” za całokształt działalności na rzecz gospodarki morskiej.

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę