Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Minister Nauki Dariusz Wieczorek przebywał z wizytą w rodzinnym Szczecinie i spotkał się rektorami zachodniopomorskich uczelni i przedstawicielami biznesu

Nauka i biznes - rozmowy o rozwoju i współpracy

W godzinach przedpołudniowych odbyło się na Uniwersytecie Szczecińskim spotkanie Ministra nauki z rektorami zachodniopomorskich uczelni. Rozmawiano o wyzwaniach przed jakimi stoi szkolnictwo wyższe i nauka oraz podejmowano dyskusję nad potencjalnymi działaniami na rzecz rozwoju w tym obszarze. W spotkaniu uczestniczył również JM Rektor PM Wojciech Ślączka. Następnie rektorzy udali się do siedziby Północnej Izby Gospodarczej, gdzie zebrali się także przedstawiciele: władz lokalnych z Wojewodą Zachodniopomorskim Adamem Rudawskim, Urzędu Marszałkowskiego, Prezydenta Miasta, środowiska biznesowego oraz naukowego z zachodniopomorskich szkół wyższych. Dyskutowano nad pogłębieniem możliwości współpracy nauki i biznesu, wspólnych projektach oraz przeszkodach jakie stoją na drodze tej współpracy i oczywiście nad sposobami ich przezwyciężenia. Podjęto kwestie m. in.:
  • kształcenia dualnego (program studiów i jego wdrożenie realizowane przez uczelnię i partnera biznesowego);
  • uproszczenia i uczynienia bardziej transparentnymi przepisów dotyczących składania wniosków o dofinansowanie badań naukowych i ich rozliczania w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju;
  • krótkoterminowych form kształcenia;
  • przeszkód formalnych uniemożliwiających zdobywania studentom wykształcenia na dwóch uczelniach jednocześnie, w ramach jednego toku studiów;
  • współodpowiedzialności przedsiębiorców za wyposażanie studentów w kompetencje praktyczne;
  • braku regulacji legislacyjnych odnośnie wynagradzania praktyk studenckich w przedsiębiorstwach, w tym ulg dla pracodawców zatrudniających studentów.
Zwrócono także uwagę na istotną rolę kompetencji miękkich w kształceniu przyszłych inżynierów. Środowisko naukowe zachęcało przedsiębiorców do jasnej i nieskrepowanej artykulacji potrzeb w zakresie konkretnych kompetencji nowych pracowników, szczególnie w przemyśle nowych technologii. Ma to celu jak najszybszą modyfikację programu studiów i zajęć, które powinny kształcić absolwentów o umiejętnościach realnie potrzebnych i cenionych na rynku pracy.
Pojawił się także postulat, popierany przez oba środowiska - naukowe i biznesowe, aby podobne spotkania, odbywały się cyklicznie, przynajmniej raz do roku.

Nagrody dla studentów

Miłym akcentem dla Politechniki Morskiej była uroczystość wręczenia nagród studentom w Ogólnopolskim Konkursie Kół Studenckich organizowanym przez PIG - "Przyszłość jest zielona". Pierwsze miejsce zajęła studentka PM Klaudia Jóźwicka z Koła Ligii Morskiej i Rzecznej, która przedstawiła pracę pt. "Ochrona środowiska w transporcie". Kolejnym naszym laureatem, tym razem trzeciego miejsca, za pracę pt. "Zielona przyszłość dla regionu Pomorza Zachodniego" został został Jakub Ślęczka z Koła Naukowego Elektroautomatyki . Miejsce drugie i wyróżnienie przypadło łącznie 6 studentom Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego za prace -odpowiednio "Ocena wybranych mechanizmów wsparcia OZE w Polsce" i "Elektromobilność nadzieja czy przekleństwo?".

Partnerzy konkursu "Przyszłość jest zielona":
• Garo Polska
• Mercedes Benz – Mojsiuk
• CSL
• Hanse Yachts
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

W godzinach popołudniowych Minister Dariusz Wieczorek dyskutował także z studentami na Uniwersytecie Szczecińskim podczas spotkania otwartego.

This News in English
 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę