Za nami Gala szkół wyższych oraz samorządu województwa: „75-lecie tradycji akademickich na Pomorzu Zachodnim”, która odbyła się w Operze na Zamku w Szczecinie.
Przed 75 laty, od działalności Szkoły Inżynierskiej zaczęła się historia akademickiego Pomorza Zachodniego. Akademia Morska w Szczecinie swoje 75 urodziny będzie świętować w roku 2022.
Galę otworzył gospodarz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, który mówił o konieczności łączenia nauki z regionalną gospodarką oraz budowania zaufania społecznego do nauki. - Chciałbym, żeby dzisiejsze święto było okazją do refleksji o tym, jak odbudować zaufanie ludzi do osiągnięć nauki - podkreślał marszałek.
Głos w imieniu rektorów zabrał dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Zachodniopomorskich.
- Działając razem chcemy wspólnie z lokalnymi władzami budować rzeczywistość, kreować rozwiązania problemów, które są naszą codziennością - mówił. - Chcemy stwarzać jak najlepsze warunki do pracy naukowej, a także stawiać na edukację. Naszym celem jest pozyskiwanie studentów, którzy skorzystają z naszej oferty – a warunki do studiowania w naszych uczelniach są naprawdę bardzo dobre, nowoczesne i komfortowe – podsumował prof. Jacek Wróbel.
Prezentacje uczelni
Podczas spotkania zaprezentowało się osiem publicznych uczelni wyższych. Poznaliśmy je dzięki materiałom video, które zostały przygotowane specjalnie na tę okoliczność - ukazujące w pigułce charakter każdej z regionalnych uczelni. W imieniu Akademii Morskiej w Szczecinie wystąpił JM Rektor, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS. - Programy studiów w Akademii Morskiej w Szczecinie oraz sposób ich realizacji różnią się od form kształcenia spotykanych na innych uczelniach - podkreślał Rektor. - Ze względu na specyfikę przyszłej profesji, studenci od pierwszych chwil mają kontakt z morzem oraz praktyczną nauką zawodu - dodawał.Rektor podkreślał także wzajemny wpływ, jaki gospodarka i nauka wywierają na siebie w regionie, jako przykład podając powstające obecnie Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających, którego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
Galę uświetniły krótkie występy chórów: ZUT, Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Politechniki Koszalińskiej. Dłuższy koncert trzech chórów - otwarty dla szerszej publiczności - odbył się o godz. 16:00 na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Chór AMS zaśpiewał repertuar rozrywkowy, a co bardzo miłe: chórzyści wykonali utwór Queen „Radio Ga Ga” i uczcili w ten sposób 30. rocznicę śmierci Freddiego Mercury’ego.
Podczas Gali przyznano regionalne odznaczenia.
W uznaniu zasług dla rozwoju nauki przyznano odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego pracownikom naszej uczelni. Wśród wyróżnionych srebrną odznaką znaleźli się:- dr hab. inż. Cezary Behrendt, prof. AMS, kierownik Katedry Siłowni Okrętowych Wydziału Mechanicznego,
- dr hab. inż. Zofia Jóźwiak, prof. AMS, dziekan Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu w latach 2008-2016,
- prof. dr hab. inż. Zbigniew Pietrzykowski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji,
- dr hab. Inż, kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS, JM Rektor AMS.
Historia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim sięga roku 1947, kiedy w Szczecinie powstała kształcąca nawigatorów Państwowa Szkoła Morska. Od tamtej pory tworzymy w naszym regionie historię, w której rozwinęliśmy do dzisiaj uczelnię wszechstronną, otwartą na nowe technologie, interdyscyplinarną, kształcącą specjalistów na morze i ląd, prowadzącą badania nad technologią, transportem, ekonomią, IT, pomiarami przestrzennymi, badaniami dna morza czy żeglugą autonomiczną.