Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

GWO to skrót od Globalnej Organizacji Wiatrowej zrzeszającej producentów i właścicieli turbin wiatrowych.

Ma ona na celu minimalizowanie ryzyka występowania wszelkich wypadków w branży wiatrowej. Organizacja opracowała własne szkolenie bezpieczeństwa (BST), po ukończeniu którego osoby pracujące w turbinach będą umiały podjąć odpowiednie działania w sytuacjach awaryjnych.

BST składa się z pięciu szkoleń podstawowych i pięciu odnowień:

  • pierwszej pomocy medycznej,
  • zagrożenia pożarowego,
  • przenoszenia ręcznego,
  • pracy na wysokościach,
  • przetrwania na morzu.

Idea prowadzenia szkoleń związanych z wiatrową energią odnawialną pojawiła się w głowie dyrektora ośrodka p. Adriana Druchniaka już w 2010 roku. Udało się wtedy zrealizować szkolenia w Danii dla podmiotu organizującego kursy na turbiny wiatrowe. Pomysł wprowadzenia w Akademii Morskiej w Szczecinie w/w szkoleń kiełkował aż do 2014 roku, kiedy to OSRM zdobył pierwsze uznanie na realizację szkoleń zgodnych z GWO. W wyniku wysokich wymagań Globalnej Organizacji Wiatrowej dot. realizacji szkoleń, Ośrodek zdobył wówczas uznanie na cztery szkolenia: Pierwszej pomocy medycznej, Zagrożenia pożarowego, Przenoszenia ręcznego, Pracy na wysokości.

Nowe szkolenia, dzięki zaangażowaniu pracowników OSRM i prowadzonej na szeroką skalę akcji marketingowej, cieszyły się na tyle dużym zainteresowaniem, że w 2014 r. przeszkolonych zostało w ramach kursów GWO około tysiąca osób.

Audyt w OSRM

W dniach 15-16.01.2015 r. w Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie odbył się audyt przeprowadzony przez Lloyd’s Register Quality Assurance (LRQA) pod kątem rozszerzenia działalności oraz potwierdzenia, że Ośrodek w sposób prawidłowy realizuje szkolenia zgodne z wytycznymi GWO, na których prowadzenie Akademia Morska 29.01.2014r uzyskała zgodę.

Kadra ośrodka rezygnując z długiej przerwy świątecznej, ponownie dzięki swojej wytężonej pracy, zaangażowaniu, wzorowej współpracy z działem gospodarczym i nauczania oraz z podmiotami z branży wiatrowej, z którymi dyrektorowi Ośrodka udało się nawiązać ścisłe kontakty, przygotowała OSRM do audytu perfekcyjnie. Dzięki temu Akademia Morska w Szczecinie bez żadnych uwag od 16.01.2015 r. może realizować kursy podstawowe (BST) zgodne z wytycznymi GWO:

  • Pierwsza pomoc medyczna, Zagrożenie pożarowe, Przenoszenie ręczne, Praca na wysokości, Przetrwanie na morzu;
  • oraz kursy odnowieniowe z w/w modułów.

Dyrektor OSRM, którego pomysłem i projektem jest wprowadzenie GWO do Akademii Morskiej w Szczecinie, będąc w ścisłym kontakcie z podmiotami z branży wiatrowej i dbając by jego projekt się rozwijał, już na 19.01.2015 r. zaplanował pierwsze w 2015 roku oficjalne szkolenia zgodne z GWO.

Z podziękowaniami dla:

  • P. Prorektora ds. Morskich Andrzeja Bąka za cierpliwość, wyrozumiałość i wsparcie,
  • Pracowników Działu Nauczania P. Elżbiety Wojniłko i Katarzyny Prill za cenne uwagi,
  • P. Katarzyny Kotyni za pomoc w szybkim i sprawnym sprowadzaniu wymaganego specjalistycznego sprzętu,
  • P. Marka Stępnia, Jarosława Jarczewskiego, Jarosława Romackiego, Macieja Zofińskiego, Przemysława Jackowskiego za pomoc w realizacji pozorowanych scenariuszy podczas audytu i w trakcie przygotowań do niego,
  • WOPR za użyczenie sprzętu,
  • wszystkich pracowników OSRM, którzy nie bacząc na swoje obowiązki i wolne dni dołożyli wszelkich starań by projekt GWO rozkwitał w Akademii Morskiej w Szczecinie i pozwalał na dalszy rozwój ośrodka.


 

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę