Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Międzynarodowa Organizacja Morska - IMO - ustanowiła 30 września Światowym Dniem Morza. Szczecin - jako miasto portowe - chce się wpisać w obchody tego święta.

Niebieska inicjatywa Światowej Organizacji Morskiej

30 września po zmroku na niebiesko podświetlone zostaną najbardziej charakterystyczne punkty naszego miasta.
Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza, dźwigozaury, koło młyńskie na Łasztowni oraz Nawigator XXI – wszystkie one 30 września po zmroku zostaną szczecińską, niebieską latarnią morską. Warto wybrać się tego wieczora na spacer na Plac Solidarności oraz nad Odrę. 

Akcja została zainicjowana przez IMO, którego siedziba główna zostanie tego wieczora również oświetlona niebieskim światłem, by zwrócić uwagę na pracę marynarzy i podkreślenie ich roli w żegludze: dziś i w przyszłości. To symboliczna inicjatywa na rzecz zjednoczenia społeczności morskiej i podniesienia świadomości istotnego wkładu żeglugi w światową gospodarkę, która ma być powtarzana co roku.

Tym bardziej – jako morska uczelnia w mieście portowym – zainicjowaliśmy tę ideę również w Szczecinie. Cieszymy się, że miejskie jednostki – eventowa Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, kulturalna Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza, a także koło młyńskie, które wpisało się już krajobraz Łasztowni – wspólnie z Nawigatorem XXI zaświecą morskimi barwami.

Jak podkreślają organizatorzy: 
Zachęcamy do udziału w mediach społecznościowych i udostępniania zdjęć z użyciem hashtagu #WorldMaritimeDay. Zdjęcia można również przesłać na adres: media@imo.org.

Motyw przewodni - praca marynarzy

Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Morza jest praca marynarzy i ich podstawowa rola w żegludze i jej przyszłości. Temat wybrano, by zwrócić uwagę na marynarzy, którzy odgrywają kluczową rolę jako uczestnicy globalnych łańcuchów dostaw, stojąc w obliczu bezprecedensowych trudności z powodu trwającej od półtora roku pandemii COVID-19.

IMO – Międzynarodowa Organizacja Morska – jest wyspecjalizowaną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych odpowiedzialną za bezpieczeństwo i ochronę żeglugi oraz zapobieganie zanieczyszczeniu morza i atmosfery przez statki. Praca IMO wspiera cele zrównoważonego rozwoju ONZ.


 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę