Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa nadany przez Senat Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Kaliningradzie decyzją z 26 marca 2013.

Tytuł Doktora Honoris Causa został nadany prof. Gucmie za znaczący wkład w rozwój stosunków międzynarodowych Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Kaliningradzie a uczelniami RP w dziedzinie nauk i szkolnictwa wyższego. Dyplom został wręczony przez rektora kaliningradzkiej uczelni – prof. W. A. Wołkogona. Rektor Gucma wygłosił wykład nt. współczesnych problemów inżynierii ruchu morskiego.

Uroczystość odbyła się 25 września 2013 roku w ramach obchodów 100-lecia istnienia Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Kaliningradzie i kształcenia kadry w dziedzinie gospodarki rybnej oraz konferencji naukowej „Innowacje 2013”.

Państwowy Uniwersytet Techniczny w Kaliningradzie – 100-lecie powstania uczelni
W roku 1913 car Mikołaj I powołał w Moskwie na Akademii Rolnicznej Wydział Rybołówstwa i Przetwórstwa Rybnego. W latach 30. na bazie tego wydziału otwarto samodzielną uczelnię Mosrybwtuz. Pod koniec lat 50. uczelnię przeniesiono do Kaliningradu, jako Kaliningradzki Instytut Techniczny, który w latach 90. otrzymał prawa Państwowego Uniwersytetu Technicznego (KGTU).

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma – rektor Akademii Morskiej w Szczecinie
Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma jest absolwentem Instytutu Technicznego
w Kaliningradzie. W roku 1977 otrzymał stopień doktora nauk technicznych, w dyscyplinie geodezja i kartografia, a w roku 1992 zrobił habilitację w dyscyplinie transport na Politechnice Gdańskiej. W tym samym roku otrzymał dyplom kapitana żeglugi wielkiej. Postanowieniem z dnia 15 marca 2002 r. nadano mu tytuł naukowy profesora nauk technicznych.

Profesor Gucma jest twórcą pierwszej w Polsce szkoły naukowej inżynierii ruchu morskiego
i autorem 11 książek oraz ponad 170 publikacji na ten temat. Kierował ponad 120 projektami naukowymi – wyniki większości z nich zostały wdrożone w gospodarce Polski oraz innych krajów UE. Prace badawcze profesora Gucmy dotyczą m.in. największych inwestycji morskich naszego kraju – np. budowy terminalu LNG w Świnoujściu czy przebudowy wejścia do portów w Kołobrzegu i Łebie.

Jest członkiem m.in. Komitetu Transportu PAN, Akademii Inżynierskiej w Polsce oraz Komitetu Transportu Rosji.

 Fot. Państwowy Uniwersytet Techniczny w Kaliningradzie

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę