Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Konferencja podsumowująca projekt #TranStat odbyła się 21 lutego 2022 w AMS. Podczas spotkania odbywającego się w trybie hybrydowym, zaprezentowany został system wykorzystujący wielkie wolumeny danych #AIS.

Czym jest TranStat?

TranStat to inteligentny system produkcji statystyk transportu drogowego i morskiego, który wykorzystuje wielkie wolumeny danych na rzecz kształtowania polityki transportowej kraju.
Projekt jest efektem kooperacji Głównego Urzędu Statystycznego, Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Morskiej w Szczecinie. System pozwala na bieżącą obserwację zjawisk w zakresie statystyk transportu.

Gości w roli gospodarza przywitał Prorektor ds. Innowacji i Rozwoju, dr hab. inż. kpt. Janusz Uriasz, prof. AMS, a konferencję otworzyli przedstawiciele partnerów projektu: dr Dominik Rozkrut, Prezes GUS, kierownik projektu oraz Magdalena Wegner, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Szczecinie.

Główne tematy konferencji

Pierwsza część konferencji obejmowała prezentację wyników badań i prac dotyczących projektu. Pracę pt. „Automatyzacja estymacji morskich danych statystycznych na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego” prezentowali jej autorzy z Akademii Morskiej: dr hab. inż. kpt. Janusz Uriasz, prof. AMS, dr inż. Piotr Majzner, mgr inż. Wojciech Gąsowski.

Konferencję zakończył panel dyskusyjny, w którym zaproszeni goście poruszyli kwestie związane z przyszłością systemów zbierania danych statystycznych i ich przechowywaniem. Omówiono także pokrótce możliwości zwiększenia efektywności wykorzystania danych w zmniejszeniu emisji CO2 w transporcie drogowym i morskim i przydatności danych statystycznych w koncepcji "Smart Cities".

Prezes GUS podkreślał, jak ważna jest anonimizacja i ochrona danych osobowych w budowaniu zaufania społecznego do instytucji operującej masowymi danymi. Sprawne zarządzanie nimi, oparte o nowoczesne technologie może przyczyniać się do poprawy jakości życia obywateli.

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę