Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Konferencja pn.: "Technology transfer in the maritime sector – towards the future" w Centrum Transferu Technologii Morskich Akademii Morskiej w Szczecinie


W dniach 4-5 października br. Centrum Transferu Technologii Morskich Akademii Morskiej w Szczecinie miało przyjemność gościć ponad 150 uczestników w ramach organizowanej przez siebie konferencji pn.: Technology transfer in the maritime sector – towards the future. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych i okołobiznesowych oraz przedsiębiorstw z województwa zachodniopomorskiego. W tej chwili wiemy już, że wydarzenie było pierwszym z serii konferencji organizowanych przez CTTM na temat transferu technologii w branży morskiej i współpracy sfery nauki i biznesu.

Spotkanie świata nauki i biznesu

Zaproszeni uczestnicy konferencji podkreślali, że brakowało w naszym kraju spotkań świata nauki, biznesu i przemysłu o takiej tematyce. Zwrócili uwagę, że jest niedosyt spotkań gospodarczych branży morskiej oraz brak wspólnych poszukiwań nowych rozwiązań technologicznych. Konferencja miała również na celu integrację środowiska morskiego w regionie. Wynikiem spotkania jest porozumienie o współpracy pomiędzy Akademią Morską w Szczecinie a Technoparkiem Pomerania dotyczące realizacji wspólnych przedsięwzięć wspierających transfer technologii z nauki do biznesu.

Konferencja została podzielona na sesje tematyczne. Pierwsza część dotyczyła zagadnień ochrony własności intelektualnej, zarówno na szczeblu krajowym jak i światowym. Prezentacje wygłosili przedstawiciele Urzędu Patentowego RP oraz Europejskiego Urzędu Patentowego. Część druga została poświęcona praktycznym przykładom technologii wytworzonych w warunkach akademickich lub biznesowych, z których część została skomercjalizowana. Technologie przedstawili reprezentanci Akademii Morskiej w Szczecinie, Autocomp Electronic sp. z o.o., Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Uniwersytetu w Lublanie. Sesję zamykało wystąpienie przedstawiciela Duńskiego Klastra Morskiego przybliżające dobre praktyki z zakresu inicjatyw klastrowych.

Trzecia część w dn. 5 października rozpoczęła się od prezentacji polityki Unii Europejskiej wobec sektora morskiego do roku 2020, którą wygłosił przedstawiciel Dyrektoriatu Generalnego MORZE Komisji Europejskiej. Natomiast reprezentant tureckiego Uniwersytetu Piri Reis przedstawił wyzwania stojące przed branżą morską w najbliższej przyszłości. Na podsumowanie, dwie technologie wypracowane na Akademii Morskiej w Szczecinie (System Pilotowo-Dokujący dla zbiornikowców LNG i promów morskich autorstwa Panów Lucjana i Macieja Gucmy oraz Nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku autorstwa zespołu Prof. Pietrzykowskiego) zostały przedstawione na statku m/v Odra Queen.

Mamy nadzieję, że przyszłe wydarzenia dotyczące tematyki transferu technologii w branży morskiej będą cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem.

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę