Program tegorocznych uroczystości był bardzo bogaty, a punktem centralnym obchodów był jubileusz 15-lecia podniesienia bandery na uczelnianym statku m/s „Nawigator XXI”.
Akademia Morska w Szczecinie obchodziła 8 maja 2013 r. Święto Szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się od ceremonii wciągnięcia na maszt bandery przed budynkiem głównym uczelni przy Wałach Chrobrego. Brały w niej udział władze AM w Szczecnie, kompania honorowa oraz pracownicy i studenci uczelni, przedstawiciele Klubu Kapitanów ż.w. i Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich.
Następnie zgodnie z tradycją złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową przed byłym budynkiem Państwowej Szkoły Morskiej przy Al. Piastów (dziś Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT).
To tu pobierały naukę i kształtowały swoje charaktery pierwsze roczniki przyszłych ludzi morza.
Na pływalni uczelni zorganizowano Międzywydziałowy Wielobój Pływacki o Puchar Rektora AM. Studenci brali udział w sztafecie z piłką, sztafecie pływackiej (10x25 m) oraz przeciąganiu tratwy.
Zwyciężył Wydział Nawigacyjny (8 punktów), tuż za nim uplasowała się drużyna Wydziału Mechanicznego (7 punktów) oraz zespół Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu (3 punkty).
W samo południe na pokładzie m/s „Nawigator XXI” odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu AM w Szczecinie.
Przedstawiono na nim historię i losy „Nawigatora XXI”, wręczono statuetki „Wilka Morskiego 2013” oraz nagrodę dla najaktywniejszego studenta AM
w Szczecinie. W tym roku „Wilka Morskiego” w kategorii ABSOLWENT AM otrzymał Arkadiusz Wójcik – prezes firmy Unibaltic sp z.o.o. Tytuł specjalny „Honorowego Wilka Morskiego” przyznano prof. Aleksandrowi Walczakowi.
Natomiast nagrodę i wyróżnienie dla najaktywniejszej studentki wręczono Joannie Gładysz z IV roku studiów Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie, na kierunku logistyka i zarządzanie we europejskim systemie transportowym.
Laureaci nagrody „Wilk Morski 2013”
- Kategoria - ABSOLWENT
Arkadiusz Wójcik – prezes Unibaltic sp. z o.o.
Arkadiusz Wójcik - absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, ukończył ją w 1993 roku. Po studiach rozpoczął karierę morską na statkach armatora norweskiego, był również agentem, spedytorem, operatorem statków PŻM. W 2003 r. był współzałożycielem firmy Unibaltic - armatora, którego głównym profilem działalności jest transport morski produktów płynnych oraz masowych między portami europejskimi. Od 2004 roku firma zajmuje się również kompleksowym zaopatrzeniem statków.
Arkadiusz Wójcik jest prezesem spółki Unibaltic. Dzięki uporowi i pasji utworzył bardzo prężnie prosperujące przedsiębiorstwo armatorskie, którego załoga liczy obecnie ok. 30 młodych, wysoko wykwalifikowanych pracowników, z wyższym wykształceniem oraz doświadczeniem w branży morskiej. Obecnie flota Unibaltic liczy 7 statków.
- Nagroda honorowa „Wilka Morskiego” za całokształt działalności na rzecz gospodarki morskiej
prof. dr kpt. ż.w. Aleksander Walczak
Profesor Aleksander Walczak - wybitny wychowawca wielu pokoleń nawigatorów w Polsce, prawdziwy współtwórca polskiego szkolnictwa morskiego.
Był inicjatorem połączenia Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie z reaktywowaną Państwową Szkołą Morską w Szczecinie, gdzie został kierownikiem Wydziału Nawigacyjno-Połowowego. Z chwilą utworzenia Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie objął stanowisko dziekana Wydziału Nawigacyjnego.
W latach 1971-1978 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich, a następnie prorektora ds. nauki i współpracy z gospodarką morską.
W roku 1978 z nominacji, a potem z wyboru, przez 2 kolejne kadencje piastował godność rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Po zakończeniu kadencji rektorskich w latach 1985-1989 został powołany na Przedstawiciela Polski w Międzynarodowej Organizacji Morskiej, pełniąc dodatkowo rolę Szefa Polskiej Misji Morskiej w randze radcy ds. morskich Ambasady Polskiej
w Londynie. W roku 1989 został ponownie wybrany na rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie w następnych dwu kadencjach. W tym okresie rozpoczęto budowę statku szkolno-badawczego „Nawigator XXI”.
Wykształcił tysiące oficerów floty wojennej, handlowej i rybackiej, był współautorem planów i programów studiów na kierunku nawigacja oraz kursów specjalistycznych i kwalifikacyjnych oficerów floty transportowej i rybackiej.
Oprócz przedmiotów nautycznych prowadził i prowadzi zajęcia z metodologii badań naukowych, seminaria dyplomowe i wykłady monograficzne - Pan Profesor jest wciąż czynnym wykładowcą.
Wiele miejsca w jego działalności zajmowały sprawy popularyzacji wiedzy o morzu oraz gospodarce morskiej.
Za swoją działalność naukową, organizacyjną i dydaktyczną był 16-krotnie wyróżniany nagrodami resortowymi. Profesor Aleksander Walczak jest wybitnym wychowawcą młodzieży, nauczycielem, naukowcem i praktykiem - dla wielu z nas po prostu Mistrzem.
Najaktywniejsza studentka AM w Szczecinie
Joanna Gładysz
Studentka jest członkiem Zarządu Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Akademii Morskiej w Szczecinie.
Bierze czynny udział w organizowaniu imprez sportowych o zasięgu międzynarodowym (‘Szalupiada’), ogólnopolskim (Akademickie Mistrzostwa Polski), lokalnym (Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w pływaniu) i wewnętrznym (ligi i turnieje o mistrzostwo AM).
Angażuje się także w działalność Organizacji Środowiskowej AZS, biorąc udział jako wolontariusz w organizacji Akademickich Mistrzostw Polski. Reprezentuje AM w Szczecinie w ogólnopolskich festiwalach sportowych (w 2013 r. – I miejsce dla AM w Szczecinie). W 2012 r. otrzymała statuetkę za działalność organizacyjną w AZS, a w 2013 r. srebrną odznakę AZS przyznawaną najaktywniejszym osobom. Studentka jest zawodniczką dwóch sekcji sportowych Klubu Uczelnianego.
Z powodzeniem reprezentuje AM w Szczecinie w rozgrywkach piłki siatkowej oraz rywalizacji w ergometrze wioślarskim, gdzie podczas Mistrzostw Szczecina zajęła I miejsce. Jest osobą charakteryzującą się nienagannym zachowaniem, zawsze uczynną i chętną do pomocy swoim rówieśnikom, a także wykładowcom naszej uczelni. Średnia ocen oscyluje wokół 4,0 (dobra).
Podczas uroczystości Iwona Bartólewska - radca podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej odczytała list gratulacyjny podsekretarz stanu Anny Wypych-Namiotko skierowany do władz AM w Szczecinie.
Gratulacje złożyli również: marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska, dziekan Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.
Najbardziej widowiskową częścią Święta Szkoły były zorganizowane na pokładzie Nawigatora XXI pokazy ćwiczeń ratownictwa morskiego m.in. z udziałem psów tropiących.
Ich celem było m.in. sprawdzenie przygotowania załogi do reagowania w przypadku zagrożenia wykryciem materiału niebezpiecznego na pokładzie oraz przetestowanie procedur ewakuacji osób znajdujących się na „Nawigatorze XXI”.
Oprócz przedstawicieli AM w Szczecinie (studenci i Ośrodek Szkolenia Ratownictwa Morskiego) w ćwiczeniach brali udział również m.in. przedstawiciele Urzędu Morskiego w Szczecinie, Straży Granicznej, oficerowie PFSO (Port Facility Security Officer) obiektów portowych, Pomorskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Podczas symulowanej akcji ratunkowej poszkodowani studenci byli ewakuowani po trapie do łodzi ratunkowych, inni ratowali się skacząc do wody w aquatach.
Po południu na wszystkich pracowników i studentów AM w Szczecnie czekała wspólna zabawa na pikniku - turniej sportowy, festyn rekreacyjny oraz koncert szant zespołu „Stary Szmugler”.
————————————————————————————————————-
15-lecie jubileuszu podniesienia bandery na statku szkolno-badawczym m/s „Nawigator XXI”
Statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie został zwodowany 24 maja 1997 roku w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Ceremonii chrztu dokonała żona ówczesnego prezydenta RP Jolanta Kwaśniewska.
Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 30 stycznia 1998 roku - statek wszedł do eksploatacji ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej, stanowiąc zarówno bazę szkoleniową dla studentów, jak również bazę dla przeprowadzania wszelkiego rodzaju badań związanych z żeglugą i środowiskiem morskim.
Nawigator XXI to nie tylko prestiż dla akademii, ale przede wszystkim liczne zadania, które realizuje.
Służy m.in. do monitorowania stanu wód Morza Bałtyckiego i innych akwenów morskich, pobierania próbek wody na różnych głębokościach i w różnych rejonach morskich oraz próbek gruntu z powierzchni dna i wgłębnych, obróbki pobranych próbek w laboratoriach i przekazywania danych do odbiorców nabrzeżnych.
Statek pełni też funkcje edukacyjne – szkoleni są na nim studenci w zakresie nawigacji, obsługi siłowni, urządzeń pokładowych i współdziałania w pracach badawczych – to tu przyszli marynarze odbywają swoje pierwsze praktyki morskie.