Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Jednym z wysoko ocenionych projektów jest przedsięwzięcie dr Witolda Kazimierskiego (Wydział Nawigacyjny), który złożył projekt pn. Mobilna nawigacja śródlądowa, co dało mu 20 miejsce wśród 41 laureatów programu.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki IV konkursu w ramach Programu LIDER. Dyrektor Centrum, prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski, na podstawie listy rankingowej sporządzonej w wyniku dwuetapowego postępowania kwalifikacyjnego, podjął decyzję o finansowaniu 41 projektów, których łączna wartość wynosi 43 692 853 zł.

Głównym celem projektu jest opracowanie technologii mobilnej nawigacji śródlądowej. Jako główny cel naukowy postawiono sobie opracowanie metod przetwarzania danych przestrzennych dla potrzeb mobilnej prezentacji kartograficznej i efektywnej nawigacji na drogach śródlądowych. Celem praktycznym z kolei jest opracowanie systemu MOBINAV, który ma być rozwinięciem koncepcji nawigacji samochodowej na obszar żeglugi śródlądowej. Hipotezą badawczą stawianą w projekcie jest stwierdzenie, iż możliwe jest spełnienie wymagań użytkowników rekreacyjnych w stosunku do urządzeń nawigacyjnych z wykorzystaniem powszechnie dostępnych technologii mobilnych i metodologii kartografii mobilnej.

Proponowane rozwiązanie jest produktem innowacyjnym, nie posiadającym bezpośrednich odpowiedników obecnie na rynku. Najbardziej zbliżonym rozwiązaniem są systemy śródlądowego ECDIS, które są obecnie stosowane na statkach handlowych. Na rynku istnieje luka w oprogramowaniu pomiędzy w pełni profesjonalnym oprogramowaniem ECDIS z jednej strony, a ogólnymi serwisami typu Google Maps z drugiej strony. Nie ma rozwiązania pośredniego, dedykowanego żegludze śródlądowej, które wymykałoby się spod sztywnych ram standaryzacyjnych Inland ECDIS. MOBINAV wpisuje się właśnie w tę lukę, wypełniając ją i stanowiąc optymalne rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju użytkowników niekomercyjnych, a więc żeglarzy, rybaków, i turystów.

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę