W dniach 31.03-01.04.2014 w szwedzkim Malmo odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Maritime Women - Global Leadership"
Konferencja organizowana była przez World Maritime University w Malmo oraz International Maritime Organization (IMO).
W konferencji uczestniczyło 265 osób z 70 krajów wszystkich kontynentów, w tym 7 studentek z Wydziału Nawigacyjnego wraz z opiekunem Studenckiego Koła Naukowego MEATCENT dr inż. Zbigniewem Szozdą.
Kto wystąpił na konferencji?
Wśród mówców zaproszonych przez organizatorów znalazły się takie osobistości jak Pamela Tansey (Dyrektor Departamentu ds. Współpracy i Pomocy Technicznej, IMO), Sandra Stosz (Kontradmirał Amerykańskiej Straży Przybrzeżnej), H.E. Ana Irene Delgado, ambasador Panamy w Wielkiej Brytanii, stały przedstawiciel Panamy w IMO, a także przedstawicielki wielu organizacji związanych z ogólnoświatową gospodarką morską, jak: ILO, ITF, INTERTANKO, WISTA, WOMESA, zajmujące tam kierownicze stanowiska.
Nasze studentki prezentowały na tej konferencji dwie prace. Na sesji plenarnej 31.03.2014r. została przedstawiona praca „The road to the helm – female student’s perspective” autorstwa Poli Raciborskiej, Moniki Skowronek (które były prezenterkami) oraz Elwiry Kałkowskiej, Julii Raczkowskiej oraz Dominiki Czyżowicz, przy udziale dr inż. Zbigniewa Szozdy. Druga praca pt. „Female Students’ Point of View on Maritime Career”, której autorkami są Lidia Sobota i Patrycja Mordas, była prezentowana na sesji plakatowej. Obydwie prace cieszyły się zainteresowaniem uczestników Konferencji, o czym świadczy wiele pytań zadawanych przez uczestników Konferencji.
Udział w konferencji takiej jak „Maritime Women – Global Leadership”, był nie lada wyzwaniem dla obydwu zespołów, jednak możemy śmiało powiedzieć że założone cele zostały osiągnięte. Zarówno organizatorzy Konferencji jak i wszyscy uczestnicy byli pozytywnie zaskoczeni udziałem w niej tak młodych osób.
Z pełną świadomością możemy uznać, że odniosłyśmy sukces. Liczymy, że nasz udział w tym wydarzeniu przyczyni się do szerszego poznania problemu, jakim nadal jest nierówne traktowanie kobiet jako pracowników sektora morskiego, a w szczególności jako członków załóg statków morskich. Liczymy także, że spowoduje to również większe zainteresowanie wśród studentów Wydziału Nawigacyjnego udziałem w konferencjach i wypowiadaniem się na istotne dla nas tematy.
Jesteśmy przekonane, że nasz udział w tak dużej, międzynarodowej konferencji przyczynił się do promocji Polski, Akademii Morskiej w Szczecinie, polskich przedsiębiorstw armatorskich i gospodarki morskiej na forum międzynarodowym oraz do naszego indywidualnego rozwoju.
Nasz wyjazd do Szwecji nie odbyłby się bez pomocy finansowej naszych sponsorów: przedsiębiorstwa UNITY LINE, Fundacji Rozwoju Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Wydziału Nawigacyjnego.