Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w dniu 29 marca 2016 r. ogłosiło drugi w tym roku konkurs w ramach programu POWER. Tym razem wsparcie kierowane jest na rozwój kompetencji kluczowych studentów oczekiwanych przez pracodawców.
W ramach projektów składanych na konkurs możliwa jest realizacja następujących działań:
- CERTYFIKOWANE SZKOLENIA I/LUB ZAJĘCIA WARSZTATOWE KSZTAŁCĄCE KOMPETENCJE,
- DODATKOWE ZAJĘCIA REALIZOWANE WSPÓLNIE Z PRACODAWCAMI,
- DODATKOWE ZADANIA PRAKTYCZNE DLA STUDENTÓW REALIZOWANE W FORMIE PROJEKTOWEJ, W TYM W RAMACH ZESPOŁÓW PROJEKTOWYCH,
- WIZYTY STUDYJNE U PRACODAWCÓW.
- Termin złożenia wniosku: 7 czerwca 2016 r.
- Szacowany termin rozpoczęcia projektu: nie wcześniej niż 1 kwietnia 2017 r.
- Okres realizacji projektu: od 1 do 3 lat.
- Maksymalna wartość projektu: 3 mln zł
- Wkład własny: 3%
- Koszty pośrednie: 25% (dla projektu do 1 mln zł), 20% (dla projektu od 1 do 2 mln), 15% (dla projektu o wartości od 2 do 3 mln)
- Maksymalna wartość projektu na jednego uczestnika nie może przekroczyć kwoty 20 tys. zł.
WAŻNE:
Kompetencje i kwalifikacje należy definiować przede wszystkim na podstawie badania ewaluacyjnego „Analiza kompetencji i kwalifikacji kluczowych dla zwiększenia szans absolwentów na rynku pracy”.
Zakres zadań i działań przewidzianych do realizacji w projekcie musi prowadzić do uzyskania kompetencji lub kwalifikacji spośród wskazanych poniżej (KRYTERIUM DOSTĘPU NR 10):
- zawodowych,
- komunikacyjnych, w tym umiejętność pracy w grupie, kompetencji interpersonalnych i językowych,
- w zakresie przedsiębiorczości,
- informatycznych, w tym wyszukiwania informacji,
- analitycznych, w tym umiejętność rozwiązywania problemów.
Powyższy katalog jest katalogiem do wyboru – nie wszystkie ww. rodzaje kompetencji lub kwalifikacji muszą być przedmiotem działań w projekcie, lecz przynajmniej część z nich musi być wdrażana w projekcie.
Wsparcie kierowane może być do studentów 4 ostatnich semestrów studiów.
Kryteria premiujące, za spełnienie których przyznawane są punkty dodatkowe. Punkty te są możliwe do uzyskania oprócz standardowych 100 punktów (spełnienie kryteriów premiujących nie jest wymagane):
- 5 pkt – wszystkie działania w ramach projektu odbywają się w języku obcym
- 5 pkt – Uczelnia objęta projektem, na dzień złożenia wniosku, prowadzi sformalizowaną i udokumentowaną, co najmniej 12 miesięczną, współpracę z pracodawcami w zakresie praktycznych elementów kształcenia
- 10 pkt – Projekty przewidujące na każdym z kierunków objętych projektem zajęcia o charakterze warsztatowym (każde w wymiarze co najmniej 10% wymiaru godzinowego wszystkich działań przewidzianych w ramach projektu dla danego kierunku)
- 5 pkt – Zaangażowanie do organów kolegialnych uczelni, w ciągu 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie, co najmniej trzech przedstawicieli pracodawców
- 5 pkt – Ocena parametryczna co najmniej połowy jednostek organizacyjnych wnioskującej uczelni wynosi A lub jest wyższa
- 5 pkt – Wnioskodawca posiada wyróżniającą ocenę programową Polskiej Komisji Akredytacyjnej na każdym kierunku studiów, na którym będzie realizowany projekt
- 5 pkt – Wnioskodawca deklaruje, że co najmniej 50% działań merytorycznych przeprowadzonych w projekcie, będzie realizowane również w okresie minimum 2 lat po zakończeniu projektu, bez wsparcia środków europejskich Realizacja działań merytorycznych po zakończeniu realizacji projektu musi być adekwatna zarówno pod kątem zakresu jak i kosztów do działań zrealizowanych w ramach projektu.
Osoby zainteresowane przygotowaniem wniosku na ww. konkurs proszone są o kontakt z Remigiuszem Wałejko, tel. wew. 322, email: r.walejko@am.szczecin.pl.