Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

21 marca w Warszawie odbyło się seminarium poświęcone wspieraniu konkurencyjności ośrodków badawczo-rozwojowych oraz polskich przedsiębiorstw w perspektywie finansowej 2014-2020 w zakresie technologii geoinformacyjnych.

Seminarium „Wsparcie dla przedsiębiorstw oraz sektora nauki w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020” otworzyli Iwona Wendel – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz dr Kazimierz Bujakowski – Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii – Główny Geodeta Kraju. W spotkaniu wzięli udział przedstawicieli uczelni, instytutów badawczo-rozwojowych, przedsiębiorstw, oraz organizacji reprezentujących branżę geodezją i kartograficzną.

Jak przedstawili, Główny Geodeta Kraju oraz Wiceminister Pracy, w nowej perspektywie finansowej, zgodnie z celami Strategii „Europa 2020” jednym z priorytetów jest „rozwój inteligentny”, który oznacza zwiększenie roli wiedzy i innowacji jako głównych sił napędowych. Związane jest to z położeniem nacisku na inwestycje B+R. Podejście takie ma na celu budowanie trwałych powiązań pomiędzy przedsiębiorcami i nauką. Wiceminister Iwona Wendel zapewniła, że zostaną zapewnione środki na każdy etap gotowości technologii, w myśl idei „od pomysłu do przemysłu”.

Kolejnymi prelegentami byli eksperci z Ministerstwa Infrastruktury oraz Zastępca Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) Jacek Jarząbek. Zgodnie zauważono, że w strukturze alokacji środków na projekty B+R powinien dominować biznes, a obecnie jest na odwrót, dominują ośrodki naukowo-badawcze. Jednocześnie zachęcenie biznesu do udziału w kreowania i kierowaniu projektami uznano za jeden z głównych celów. Planowana perspektywa osiągnięcia w 2023 r nakładów 2% PKB na projekty B+R w powiązaniu z wiodącą rolą przemysłu w projektach oraz ukierunkowanie na inteligentne specjalizacje, powinny przynieść trwałe efekty i umocnienie pozycji polskiej nauki. W omawianej perspektywie finansowania preferowana będzie realizacja projektów, gdzie liderem konsorcjum będzie przedsiębiorca oraz w ramach tzw. inteligentnych specjalizacji, do których należy specjalizacja: Inteligentne sieci i technologie geoinformacyjne. Jednocześnie pierwszy raz w Polsce uruchomiony został Program Operacyjny Polska Cyfrowa, a podobnego programu nie ma również w Europie. Zaznaczono także, że w omawianej perspektywie finansowania oczekiwane jest powiązanie oferty edukacyjnej uczelni wyższych z rynkiem pracy, czego efektem ma być m. in. modyfikacja programów studiów we współpracy z przedsiębiorcami oraz pomoc absolwentom w znalezieniu pracy.

Wiceprezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii przedstawił propozycję realizacji przez GUGiK pięciu projektów:

  1. Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach (ZSIN) – faza II,
  2. Polska 3D+ stanowiący rozwinięcie produktów projektu ISOK i związany m. in. z uruchomieniem Portalu 3D,
  3. TopoMapa, pozwalający na wykorzystanie danych GBDOT do tworzenia nowej generacji map topograficznych, w tym innowacyjnych map tematycznych,
  4. Krajowa Baza Danych Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu (K-GESUT),
  5. Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP) – nowatorski pomysł polegający na stworzeniu platformy integracyjnej umożliwiającej m. in. samodzielne wykonanie analiz przestrzennych za pomocą usług sieciowych oraz ich publikowanie w internecie.

Prezentacje z poszczególnych wystąpień dostępne są pod adresem:
http://www.gugik.gov.pl/konferencje

Miejsce i data seminarium: Warszawa, 21 marca 2014 r.
Skład delegacji AM: dr inż. kpt.ż.w. Jerzy Hajduk, dziekan Wydziału Nawigacyjnego oraz dr inż. Grzegorz STĘPIEŃ – kierownik Zakładu Kartografii i Geoinformatyki (IG).

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę