Rok akademicki tradycyjnie inaugurujemy jako pierwsi spośród szczecińskich uczelni. 27 i 28 września, na Cmentarzu Centralnym oraz u stóp Wałów Chrobrego – uroczyście rozpoczęliśmy rok 2019/20.
Pierwszy rok rozpoczęło z nami ok. 550 osób
W tej liczbie jest 110 obcokrajowców (studiujących po polsku i po angielsku). W Akademii Morskiej w Szczecinie kształcimy w tej chwili ok. 3000 studentów.
W ten rok akademicki wkraczamy z nową strukturą, w której po raz pierwszy tak wyraźnie zaznaczamy nasz zwrot w kierunku najnowszych technologii. Powstanie wydziałów: Informatyki i Telekomunikacji oraz Mechatroniki i Elektrotechniki to właśnie wyraz naszego dążenia do jeszcze lepszego zrozumienia cyfrowego świata i kształcenia studentów w zgodzie z najnowszymi trendami.
– Wiemy, że nowoczesna gospodarka morska musi podążać za tymi tendencjami, a dobrze wykształcony absolwent, to ten, który w świecie cyfrowym porusza się swobodnie – mówił podczas inauguracyjnego przemówienia JM Rektor dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AM. – Jesteśmy przekonani, że właśnie ten kierunek okaże się atrakcyjny dla naszych studentów, których wyposażymy w toku edukacji w jak najpełniejsze narzędzia do zarządzania informacją, projektowania oraz wdrażania inteligentnych rozwiązań dla żeglugi, przemysłu i biznesu – podkreślał Rektor.
Uroczystości uświetnili także goście – Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta, Minister Paweł Mucha, przedstawiciele władz regionu i miasta, uczelni, instytucji i firm branżowych.
– Drodzy studenci, mam nadzieję, że gdy już wszyscy ukończycie z powodzeniem naukę w tej uczelni, postanowicie zostać tutaj, w Szczecinie, który daje wam naprawdę wiele możliwości – zwrócił się do najważniejszej grupy zgromadzonej przy Wałach Chrobrego Minister Marek Gróbarczyk.
– Dziś zadanie uczelni morskich jest bardzo ważne – dodał. – Starając się o przewodnictwo w Światowej Organizacji Morskiej podkreślamy, że szkolnictwo morskie jest naszym głównym atutem. Chcemy je rozpropagować na cały świat – podsumował Minister.
O ogromnej potrzebie włączania nowoczesnych technologii do procesu kształcenia oraz świata nauki mówił także Minister Paweł Mucha, przekazując słowa Prezydenta Andrzeja Dudy. Zwrócił także uwagę na wpływ ośrodków akademickich na rozwój regionów.
– Jest niezwykle ważne, aby potencjał wynikający z osiągnięć i dorobku polskich uczelni i ośrodków naukowych w tym związanych z morzem, transportem i żeglugą morską dobrze spożytkować dla rozwoju poszczególnych regionów i całego kraju – brzmiał list Prezydenta RP.
Podczas inauguracji, tradycyjnie towarzyszył nam Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. Zespół wykonał utwory o tematyce morskiej oraz te, którymi podbił serca jury podczas swoich ostatnich azjatyckich występów na festiwalach. Właśnie dlatego goście w Sali Senatu usłyszeli nasz zespół w repertuarze… chińskim.
Uroczystość na cmentarzu
Uroczystości inauguracyjne, jak zawsze, trwały dwa dni. Wieczorny apel pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym to tradycyjny element naszych uroczystości, którym podkreślamy pamięć tradycji i szacunek dla żywiołu, jakim jest morze. Wśród delegacji znaleźli się przedstawiciele instytucji morskich ze Szczecina i Polski, przedstawiciele uczelni, a przede wszystkim studenci, dla których to pierwsza styczność z morską tradycją uczelni. W apelu udział wziął osobiście Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dziękujemy!