Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

W Szczecinie na Wałach Chrobrego po raz kolejny rozpoczęliśmy uroczyście rok akademicki. 2 października uroczystości z udziałem studentów pierwszego roku, władz uczelni i zaproszonych gości odbyły się w nowym miejscu: przed gmachem Muzeum Narodowego w Szczecinie, w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni.

W uroczystości udział wzięły władze uczelni, na czele z JM Rektorem dr. hab. inż. kpt. ż.w. Wojciechem Ślączką, prof. AMS, ministrem Markiem Gróbarczykiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Wojewodą Zachodniopomorskim oraz przedstawicielami władz województwa, miasta, zaprzyjaźnionych z Akademią Morską uczelni.

– Tegoroczna inauguracja drugi raz przebiega w cieniu obostrzeń związanych z pandemią, choć na szczęście nie tak restrykcyjnych, jak miało to miejsce jeszcze rok temu – mówił JM Rektor. – Pozwala to optymistycznie patrzeć w przyszłość, bardzo się cieszę, że możemy spotkać się dziś w znacznie większym gronie – dodał.

Oprócz uroczystej immatrykulacji – tj. ślubowania studentów I roku – podczas uroczystości wręczyliśmy nagrody i odznaczenia uczelniane i państwowe. Ważnym punktem było wręczenie dorocznej nagrody Wilka Morskiego przyznawanej najaktywniejszym członkom naszej społeczności.

W kategorii „Osoba czynna zawodowo związana z Uczelnią” Wilka Morskiego otrzymała kpt. ż.w. Barbara Kwiecińska. Szanowana za swoją bezkompromisowość – kobieta, która czynnie i bezgranicznie poświęcając się działalności dydaktycznej, pracowała jednocześnie na morzu, pływając w stopniu kapitana.

W kategorii "Student Akademii Morskiej" Wilka Morskiego otrzymał student IV roku Wydziału Nawigacyjnego – Jakub Chmiel. Członek stały Zarządu Samorządu Studenckiego od roku 2017, wielokrotnie wybierany do Prezydium Zarządu oraz na funkcje przewodniczącego komisji ZSS. Nagrodę w imieniu studenta odebrał ojciec.

Kapituła Nagrody Wilka Morskiego przyznała także trzy wyróżnienia: Marcelemu Stelmaszczukowi oraz studentom Arturowi Wielgoszowi i Omarowi Abdelhameedowi.

Przemarsz pododdziałów studenckich Wałami Chrobrego z towarzyszeniem orkiestry i w asyście kompanii honorowej oraz przy dźwiękach występu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie – zakończył oficjalne uroczystości inauguracyjne.

– Cieszę się tą uroczystością i sukcesem rekrutacji w tym roku akademickim: Akademia Morska przyciąga co roku więcej studentów, którzy są bardzo gospodarce morskiej potrzebni – deklarował minister Marek Gróbarczyk. – Akademia Morska to nieodzowny element Szczecina i polskiej gospodarki morskiej. Razem tworzą związek nierozerwalny – podkreślał minister po uroczystości.

Sobotnia uroczystość była, jak zawsze, poprzedzona piątkową wizytą na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, gdzie pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” w asyście Kompanii Honorowej AMS, Orkiestry Wojskowej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, studentów oraz delegacji – oddaliśmy hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę. To ważny element uroczystości, ponieważ odwołuje się do morskich tradycji naszej uczelni, a pamięć o naszych poprzednikach i osobach, które tworzyły naszą społeczność jest dla Akademii Morskiej w Szczecinie niezwykle ważna.
fot. M. Bielecki
 

Nowy rok w szczegółach

Studia zaczyna z nami 1000 nowych studentów, w tym 800 obecnych dzisiaj – studentów stacjonarnych studiów pierwszego stopnia. Ponad 160 spośród nich przyjechało do nas spoza granic Polski. Na uczelni studiuje obecnie 3000 studentów.
Najpopularniejsze kierunki w tej rekrutacji to: notujące duże zwyżki informatyka i mechatronika, mechanika i budowa maszyn w języku angielskim, nawigacja - po polsku i angielsku.  Duże zainteresowanie utrzymały też: logistyka oraz transport.
Cieszymy się, że otwieramy dwa nowe kierunki – studia na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji: teleinformatykę, która zajmuje się technologią przesyłu danych oraz nowoczesny lądowy kierunek na Wydziale Mechanicznym: Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe.

Cały czas, niezmiennie, zachęcamy wszystkich studentów do zaszczepienia się - przekonani, że to pomoże nam zrealizować ten rok nauki łatwiej, niż dwa poprzednie.

1000 nowoprzyjętych osób rozpoczyna dzisiaj studia (I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne) na kierunkach:
  • Geodezja i kartografia
  • Geoinformatyka
  • Informatyka
  • Inżynieria eksploatacji
  • Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe (NOWOŚĆ)
  • Logistyka
  • Mechanika i budowa maszyn
  • Mechatronika
  • Nawigacja
  • Oceanotechnika
  • Teleinformatyka (NOWOŚĆ)
  • Transport
  • Zarządzanie
  • Zarządzanie i inżynieria produkcji

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę