Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

I Zlot Absolwentów Programu odbył się w dniach 8-10 lipca w Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim pod Warszawą.

W wydarzeniu uczestniczyło niemal 150 absolwentów jak również zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prof. Barbara Kudrycka oraz zastępca Szefa Misji w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Polsce Pan Douglas C. Greene.

I Dzień: 8 lipca 2013 r.

Wydarzenie zainaugurowała Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prof. Barbara Kudrycka, która wymieniła kilka sukcesów uczestników Programu oraz jego znaczenie dla polskich innowacji. Pan Douglas C. Green, zastępca Szefa Misji w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Polsce, wyraził uznanie dla inicjatywy oraz życzył nowych osiągnięć. W uroczystym otwarciu udział wzięli także Paul Marca, dyrektor Stanford Center for Professional Development, Prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda oraz Molly Nagler z University of California Berkely, którzy podziękowali za niezwykle cenną inicjatywę Programu Top 500 Innovators jak również wyrazili uznanie dla absolwentów i ich działalności. Uroczyste otwarcie było także okazją do spotkania zaproszonych gości oraz absolwentów Programu Top 500 Innovators z przedstawicielami mediów. 1 dnia obyło się też Walne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia Top 500 Innovators, przy czynnym udziale pracowników Akademii Morskiej.

II Dzień: 9 lipca 2013 r.
Drugi Dzień Zlotu rozpoczęła się Morning Motivation Session prowadzona przez Grzegorza Turniaka, certyfikowanego trenera i eksperta w zakresie networkingu. Celem sesji było przekazanie absolwentom Programu praktycznych informacji na temat skutecznego networkingu i jego znaczenia dla budowania własnej kariery naukowej.
Po porannej motywacji odbył się panel dedykowany ewaluacji Programu – Doświadczenia uczestników Programu. Przyczynkiem do dyskusji była także prezentacje success stories absolwentów programu – Dr Marcina Bińkowskiego z Uniwersytetu Śląskiego oraz Dr Jana Burdzieja z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, którym z powodzeniem udało się skomercjalizować swoje rozwiązania.

W kolejnej sesji Finansowanie nauki i komercjalizacji w perspektywie 2014-2020, Prof. Jacek Guliński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawił założenia przyszłej perspektywy finansowej w kontekście finansowania badań i nauki. Proponowane zmiany mają wspierać rozwój polskiej nauki w kierunku badań stosowanych, oczywiście z odpowiednim uwzględnieniem nauk podstawowych. W dalszym ciągu zmierzamy ku systemowi grantowemu. Celem jest również wsparcie uczestnictwa polskich naukowców w międzynarodowych programach badawczych, w tym w Horyzoncie 2020. Minister zachęcił także do uczestnictwa w konsultacjach społecznych dot. zmian w Ustawie o Finansowaniu Nauki i Szkolnictwie Wyższym. Podczas dyskusji, która towarzyszyła sesji, uczestnicy poruszyli m.in. kwestię konieczności przeformułowania definicji młodego naukowca obecnej w ustawodawstwie polskim, jak również opracowania mechanizmów skutecznie wspierających przedsiębiorczość akademicką.

W sesji Przedsiębiorczość w edukacji, biznes oparty na wiedzy udział wzięli: Prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Satnforda, Dr Andrzej Kurkiewicz z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej, Dr Marek Dziubiński, Prezes Zarządu Medicalgoritmics S.A. oraz Paweł Szydłowski z Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Punktem wyjścia do dyskusji nad przedsiębiorczością akademicką i biznesem opartym na wiedzy była analiza wskaźników innowacyjności plasujących polską gospodarkę na dole rankingu europejskiego i światowego (European Union Innovation Scorerboard, Global Innovation Index). Czy zatem nie ma u nas innowacji, czy nie sposób ich skutecznie wdrażać? Paneliści zastanawiali się nad kluczowymi elementami ekosystemu jak skuteczność działania instytucji wsparcia – inkubatorów przedsiębiorczości, centrów transferu technologii, funduszy zalążkowych itp., swobody działania uczelni oraz konieczności kształcenia w zakresie przedsiębiorczości. Na ile w polskiej rzeczywistości uniwersytet może być przedsiębiorczy? Czy i jak uczelnie wspierają przedsiębiorczość swoich pracowników? Czy naukowcy otrzymują wsparcie, którego rzeczywiście potrzebują? Wskazano na konieczność dalszych zmian w myśl zasady „ewolucja a nie rewolucja”, umożliwiających uczelni zmniejszanie pensum dydaktycznego na rzecz prac badawczych oraz konieczności dedykowania środków finansowych w perspektywie 2014-2020 na budowanie efektywnego systemu wsparcia.

Podczas kolejnej sesji - Uwłaszczenie naukowców paneliści - Zygmunt Grajkowski z GIZA Polish Ventures oraz Michał Żukowski z NCBR dyskutowali m.in. o tym jaki udział we własności intelektualnej oraz prawie majątkowym ma przypadać Twórcy, a jaki uczelni/pracodawcy.

W sesji dedykowanej komercjalizacji wyników badań Komercjalizacja – wyzwania w jednostkach naukowych oraz otoczenie prawno-administracyjne, moderowanej przez Konrada Frontczaka z Akademii Morskiej w Szczecinie, udział wzięli: Leszek Grabarczyk, NCBR, Cezary Rutka, Prezes Technox Sp. z o.o., Loża Dolnośląska BCC, Dr Alicja Adamczak, Prezes Urzędu Patentowego RP, Rafał Malujda, Radca Prawny, Krzysztof Gulda, Polski Holding Obronny BUMAR, Dr Karol Lityński, Prezes Fundacji Centrum Innowacji FIRE oraz Dr Marcin Binkowski, Uniwersytet Śląski. Celem panelu było przeanalizowanie sytuacji na polskich jednostkach naukowych w kontekście komercyjnego wykorzystywania myśli naukowej. Paneliści dyskutowali także o otoczeniu gospodarczym oraz instytucjach wspierających proces transferu technologii. Zwrócono uwagę, że dotychczasowe wyniki w zakresie komercjalizacji w Polsce są bardzo ubogie, żeby nie rzec fatalne. Za taki stan rzeczy obwinia się skomplikowany system prawny, bariery mentalnościowe oraz słabo rozwinięty rynek VC. Zwrócono uwagę, że procedury które są stosowane wymagają czasu, by dać pełen efekt i może on mieć miejsce dopiero za kilka lat. By tak się stało konieczne jest by poszczególni aktorzy rynku transferu technologii byli profesjonalnie przygotowani do pełnienia swoich funkcji. Dotyczy to tak pracowników administracji, transferu technologii, jak i kadry naukowej, urzędników oraz biznesu.

Pierwszy dzień Zlotu zakończyła sesja Success Stories, podczas której absolwenci Programu zaprezentowali swoje osiągnięcia naukowe i biznesowe, w odniesieniu do wartości dodanej, jaką było uczestnictwo w Programie Top 500 Innovators.

I Zlot Absolwentów pokazał, jak duży potencjał drzemie w społeczności polskich naukowców i osób zajmujących się komercjalizacją. Efektem są liczne wspólne inicjatywy, powstające firmy, wspólne projekty badawcze, szkolenia, jak również inicjatywy ustawodawcze. Jednym z ważniejszych momentów Zlotu, była informacja otrzymana od Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Prof. Barbary Kudryckiej, która dotyczyła sukcesu akcji PzP wiąże ręce nauce. Dzięki zaangażowaniu całego środowiska, wsparciu mediów oraz wykorzystaniu portali społecznościowych udało się przekonać decydentów do podjęcia prac nad zmianą ustawy Prawo zamówień publicznych i podniesienia wymaganych progów do 200 tys. Euro dla wyższych uczelni oraz 130 tys. Euro dla Instytutów badawczych.

W Zlocie udział wzięli dr inż. Leszek Chybowski z Wydziału Mechanicznego, mgr Dorota Idziaszczyk oraz mgr Konrad Frontczak z CTTM.

 

(Fot. MNiSW)

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę