RIS Week to najważniejsze wydarzenie dla środowiska związanego z żeglugą śródlądową, a Politechnika Morska była jednym ze współorganizatorów tegorocznej edycji.
Przebieg tegorocznej edycji
W tym roku organizatorami wydarzenia byli: Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie oraz Politechnika Morska w Szczecinie.27 czerwca rozpoczęło się kilkudniowe wydarzenie, które stało się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu roli żeglugi śródlądowej w Polsce czy projektów naukowych z nią związanych.
Pierwszy dzień obrad odbył się w murach Politechniki Morskiej w Sali Senatu PM i został otwarty przez Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie Piotra Durajczyka.
Drugiego dnia uczestnicy spotkali się w hotelu Courtyard by Marriott Szczecin, a spotkanie otworzył Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk. Swoje przemówienie wygłosił także Prorektor ds. morskich PM Arkadiusz Tomczak. Podczas tego spotkania eksperci debatowali m.in. na temat roli żeglugi śródlądowej w polskim systemie transportowym. Omówiono stan obecny, wzięto pod lupę kluczowe inwestycje i rozważono perspektywy dalszego rozwoju. Podczas drugiego panelu zaplanowanego na ten dzień uczestnicy zapoznali się z projektami naukowymi związanymi z żeglugą śródlądową. Uczestnicy odwiedzili również szczeciński Urząd Żeglugi Śródlądowej.
W czwartek obrady zakończyła wizyta w budynku Politechniki Morskiej na Wałach Chrobrego. Eksperci mogli zwiedzić m.in. nasze laboratoria i symulatory.
Cele i założenia konferencji
RIS Week to cykl spotkań grup ekspertów ds. kluczowych technologii Systemu RIS. Grupy ekspertów wspierają międzynarodowo skoordynowaną implementację usług RIS, a także zapewniają zharmonizowany rozwój standardów dot. RIS w Europie. Prace skupiają się w szczególności na poprawianiu jakości świadczonych usług.W trakcie RIS Week odbywają się następujące spotkania:
- ds. elektronicznych map nawigacyjnych (Inland ECDIS)
- ds. śledzenia i namierzania statków (Vessel Tracking and Tracing- VTT)
- ds. elektronicznego raportowania statków (Electronic Reporting International- ERI)
- ds. informacji dla kapitanów statków (Notices to Skippers- NtS).
RIS Week odbywa się dwa razy w roku (w czerwcu oraz w grudniu) i trwa od wtorku do piątku. Zwyczajowo zostało przyjęte, że w czerwcu spotkanie odbywa się w formie stacjonarnej a w grudniu w formie hybrydowej.