Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Zakończyła się trzecia i zarazem ostatnia już edycja staży studenckich realizowanych w ramach projektu „Rozwój i promocja kierunków technicznych w Akademii Morskiej w Szczecinie”.

W tym roku 16 stażystów stawiało pierwsze kroki zawodowe w 11 renomowanych firmach związanych z branżą morską oraz branżą TSL ze Szczecina.
Płatne staże to doskonała okazja do zdobywania doświadczenia, wykorzystywania w praktyce wiedzy zdobytej podczas studiów, ale także idealna szansa na rozwój swoich zdolności interpersonalnych, uczenia się samodyscypliny, zarządzania czasem i współdziałania w zespole. Takie doświadczenie wpływa na wzrost samooceny oraz poczucia wartości młodego człowieka, który stawia swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Dlatego staż jest idealnym pomysłem na początku własnej kariery zawodowej.

W III edycji staży miejsca zaoferowały następujące firmy:

  • Hartrodt (Polska) Sp. z o.o.
  • Elogic Polska Sp. z o.o.
  • Geototal Pro Sp. Z o.o. Sp. k
  • Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.
  • KK-Electronic Polska Sp. z o.o.
  • Net Marine- Marine Power Service Sp. Z o.o.
  • Phoenix Poland Sp. z o.o.
  • Polship Sp. z o.o.
  • Rohlig Suus Logistics Sp. z o.o.
  • Schenker Sp. z o.o.
  • Wilhelmsen Marine Personnel Sp. z o.o.

Tegoroczne staże trwały w okresie od lipca do końca września i zaadresowane były do studentów oraz absolwentów Akademii Morskiej w Szczecinie. Wśród tegorocznych stażystów znalazło się 11 kobiet i 5 mężczyzn – razem 16 osób. Staże w podziale na wydziały ukształtowały się w następujący sposób:

  • 10 osób z Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu,
  • 2 osoby z Wydziału Mechanicznego
  • 4 osoby z Wydziału Nawigacyjnego.

Wśród 16 stażystów znalazło się aż 9 osób, które już korzystały z innych szkoleń realizowanych przez Biuro Karier, co świadczy o dużym zainteresowaniu młodych ludzi różnymi formami zdobywania dodatkowej wiedzy i doświadczenia oraz o tym, że projekt cieszył się dużym powodzeniem.

Uczestnicy stażu jak i firmy, w których odbywały się staże, dokonały oceny jakościowej staży poprzez ankiety ewaluacyjne. Projekt płatnych staży został wysoko oceniony przez jego uczestników. Po zakończeniu stażu badani wskazywali na wzrost poziomu samooceny, ponadto wszyscy stażyści uznali, że staż pogłębił ich wiedzę i doświadczenie zawodowe.

Dokładnie połowa biorących udział w projekcie czyli 8 osób otrzymała propozycję dalszej współpracy z firmami.

Równie wysoko staże zostały ocenione przez firmy. Wszyscy opiekunowie wskazali na chęć dalszej współpracy z AM w zakresie realizacji staży. Wszystkie z firm zadeklarowały również, że poleciłyby współpracę z AM w zakresie współrealizacji staży, innym instytucjom. Dodatkowo, opiekunowie wysoko ocenili zaangażowanie i motywację swoich stażystów w wykonywanie obowiązków. Przy pytaniu dotyczącym obszarów, w których zdaniem opiekunów można by było uzupełnić wiedzę oraz kompetencje stażystów najczęściej wskazywano na: praktyczną wiedzę w zakresie znajomości programów wykorzystywanych w firmach, pracę z dokumentacją czy znajomość języka angielskiego. Są to istotne wskazówki zarówno dla uczelni jak i samych stażystów tych obecnych jak i przyszłych. Staże w ramach projektu „Rozwój i promocja kierunków technicznych w Akademii Morskiej w Szczecinie” można uznać za zakończone z satysfakcjonującym wynikiem.

W ciągu trzech lat aż 50 osób miało okazję zdobyć doświadczenie zawodowe w ponad 20 dużych firmach, co zdecydowanie wielu absolwentom ułatwiło odniesienie sukcesu na rynku pracy. Ukończenie stażu jest nie tylko kolejną pozycją wpisaną do CV, ale przede wszystkim stanowi możliwość sprawdzenia siebie i swoich możliwości w sytuacji pracy. Dla firm była to możliwość zweryfikowania wyobrażeń nt. umiejętności współczesnych studentów i większość zgodnie twierdzi, że braki wiedzy czy umiejętności stażyści uzupełniali dużą motywacją i chęcią do pracy. Wielu pracodawców skorzystało z okazji i możliwości wyszkolenia potencjalnych nowych pracowników dla własnych potrzeb.

Będziemy na bieżąco informować Państwa o kolejnych projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, które będą realizowane przez Biuro Karier Akademii Morskiej w Szczecinie.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę