Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Blisko 300 osób - absolwentów szkół morskich, które funkcjonowały w Szczecinie od 70 lat - wzięło udział w obchodach jubileuszu 70-lecia Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.


Zjazd absolwentów: spotkania na wydziałach, uroczysta gala, odsłonięcie tablicy upamiętniającej powstałą przy Wałach Chrobrego w 1962 roku Państwową Szkołę Rybołówstwa Morskiego, spotkania klubów: Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Starszych Oficerów Mechaników, „Śledziołapów”, a także bal absolwenta w hotelu Radisson BLU Szczecin – to atrakcje, które po latach czekały na absolwentów w Akademii Morskiej w Szczecinie.

Galeria zdjęć ze zjazdu absolwentów 

Absolwenci przybyli na spotkanie z całej Polski, ale też Europy i świata: Holandii, Niemiec, Kanady. Spotkanie po latach było okazją do udziału w uroczystej gali oraz koncercie Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie wraz z kwartetem Grupa MoCarta.

Absolwenci mieli także możliwość zwiedzić uczelnię, zobaczyć „stare kąty”, sprawdzić, co się zmieniło. Najnowsze technologie – nowe symulatory nawigacyjne i mechaniczne – zrobiły na nich największe wrażenie. – Kończyliśmy studia na początku lat 70., kiedy takie możliwości nam się nawet nie śniły – mówił Kazimierz Iwański, absolwent Wydziału Mechanicznego PSM.

Absolwenci Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego – sami o sobie mówiący „Śledziołapy” mieli także okazję wspominać swoją szkołę oraz uroczyście uczcić 55 rocznicę jej powołania. W uroczystości, obok władz uczelni, absolwentów i wielu znakomitych gości, udział wziął także minister Marek Gróbarczyk.

Bardzo ważną tradycją jest spotkanie najstarszych absolwentów pierwszej Państwowej Szkoły Morskiej – Wydziału Nawigacyjnego, który powstał przed siedemdziesięciu laty w budynku przy Al. Piastów.

Okolicznościowa Msza Święta odbyła się w szczecińskiej katedrze, a koncelebrował ją osobiście abp Andrzej Dzięga. Tradycyjną uroczystością, towarzyszącą najważniejszym wydarzeniom akademickim, jest też apel pamięci pod pomnikiem Tym, którzy nie powrócili z morza na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wzruszającej uroczystości towarzyszyła orkiestra wojskowa, zgodnie ze zwyczajem odbyła się ona w asyście Kompanii Honorowej i Pocztu Sztandarowego. W wieczornym spotkaniu na cmentarzu udział wzięły władze uczelni, przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej, pracownicy i studenci AM. Specjalnymi gośćmi byli też rektorzy Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, którzy przyjechali do Szczecina na rozpoczynające się 1 czerwca obrady KRPUT w Akademii Morskiej w Szczecinie.

Podczas obchodów 70-lecia, absolwenci pamiętali także, by spotkać się przy kamieniu upamiętniającym PSM z roku 1963, który odsłonięty został podczas inauguracji roku akademickiego 2016/17. Kwiaty pod pomnikiem złożyli absolwenci PSM oraz pracownicy wraz z władzami uczelni – prorektorem ds. morskich Andrzejem Bąkiem i kanclerzem Andrzejem Durajczykiem.

Wielu gości zgromadziło też wodowanie książki. Prof. Aleksander Walczak, wieloletni rektor Wyższej Szkoły Morskiej, w piątek 2 czerwca miał okazję oddać w ręce czytelników swoją najnowszą książkę „Na szczecińskim szkolnym Farwaterze. Wspomnienia rektora uczelni morskiej”. Książkę „zwodowaliśmy” z pokładu Nawigatora XXI, a matką chrzestną została kpt. ż.w. Barbara Kwiecińska.

Uroczystości zakończył bal absolwentów, który odbył się w szczecińskim hotelu Radisson BLU. Nie brakowało tańca i dobrej zabawy, a impreza potrwała do późnych godzin nocnych.

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę