Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Porozumienie o sprzedaży patentu naszych naukowców podpisali w Szczecinie Jacek Kolanko, prezes zarządu firmy oraz prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Artur Bejger, prof. AMS.

Nazwa wynalazku to: "Sposób wytwarzania elementów konstrukcyjnych ze spienionych metali".


Współtwórcy: prof. dr hab. inż. Katarzyna Gawdzińska, prof. dr hab. inż. Janusz Grabian, prof. dr hab. inż. Michał Szweycer (spoza AM). Jest to rozwiązanie opatentowane w Urzędzie Patentowym RP za numerem PAT. 211439.

Nabywcą wynalazku jest ECO HARPOON – Recycling Sp. z o.o., z siedzibą w Cząstkowie Mazowieckim. Firma pozyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekt Opracowanie nowatorskiej technologii i wdrożenie do zastosowań w warunkach morskich wielofunkcyjnego materiału izolacyjnego na bazie pian metalowo-ceramicznych.

ECO HARPOON - Recycling to profesjonaliści w gospodarowaniu odpadami. Posługują się hasłem 'Stwórzmy czystą Polskę' - to wyraz ich misji. – Chcemy, by jakość życia w Polsce nie pogaraszała się ze względu na poziom zanieczyszczenia. Dlatego koncentrujemy się na utylizacji odpadów i dawaniu drugiego życia zużytym urządzeniom – deklarują.

O wynalazku

- Jak wiele wynalazków, także ten powstał niejako przez przypadek: udało nam się spienić materiały i uzyskać w efekcie bardzo lekki, ale wytrzymały efekt końcowy – mówi prof. dr hab. inż. Katarzyna Gawdzińska, współtwórca wynalazku.

Innowacyjność materiału tkwi w zastosowaniu kompozytów metalowych i ceramicznych oraz w uzyskanych właściwościach. W wyniku połączenia sumy korzystnych cech kompozytów, uzyskany materiał jest lekki, wytrzymały, ognioodporny, przy jednocześnie prostej i stosunkowo niedrogiej metodzie wytwarzania. Rozwiązanie jest ekonomiczne i ekologiczne: podczas spieniania kompozytów nie stosuje się środka chemicznego, lecz metodę mechaniczną, tańszą i bezpieczniejszą dla środowiska. To pozwala uniknąć konieczności utylizacji niebezpiecznego środka: oszczędzamy więc dwukrotnie, na samej substancji oraz jej neutralizacji.

Co istotne – piany metalowo-ceramiczne mogą być wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu, jak np. wióry aluminiowe czy odzyskiwana ceramika. Innowacyjna metoda opracowana przez naszych naukowców pozwala wytworzyć trwałe materiały, które znajdą szerokie zastosowanie w przemyśle, a jednocześnie - podczas procesu produkcji ograniczamy negatywne skutki dla środowiska.

– W tym właśnie upatrujemy ekonomicznego sukcesu zastosowania tego rozwiązania. Piana kompozytowa tym różni się od metalowej, że do wytworzenia tony materiału kompozytowego potrzebna jest tona złomu. Tyle samo surowca wystarczy do uzyskania tylko 600 kg spienionego materiału metalowego – mówi prof. dr hab. inż. Adam Bydałek, ekspert Eco Harpoon-Recycling, odpowiedzialny za projekt z NCBiR.

Rozwiązanie może być stosowane bardzo szeroko – w branży okrętowej, transporcie, motoryzacji. Jego ogromną zaletą jest fakt, że uzyskiwany materiał jest odporny na ogień, dzięki czemu można stosować go jako skuteczny i bezpieczny materiał izolacyjny.

- Ideą każdej naukowej pracy, nowego wynalazku jest wdrożenie go na rynek: to chyba najwspanialsza rzecz, jaka może spotkać każdego skromnego naukowca – z uśmiechem podkreśla prof. Gawdzińska.

Sprzedaż patentu jest jedną z form komercyjnej współpracy, jaką można zastosować z instytucją lub firmą zainteresowaną jego wykorzystaniem. Dzisiaj wynalazek trafia w ręce firmy, która w ramach projektu NCBiR, będzie tę technologię wdrażać, rozwijać i wykorzystywać.

- Obiecujemy, że będziemy ciężko pracować nad kolejnymi wynalazkami i rozwiązaniami, które znajdą zastosowanie w biznesie – deklarował podpisując umowę prorektor Artur Bejger.
 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę