Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Dr hab. inż. Artur Bejger, prof. PM został uhonorowany ogólnopolską nagrodą Zielonego Feniksa w kategorii „Osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki”

Statuetka Zielonego Feniksa jest przyznawana od 2009 roku, w pięciu kategoriach: za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki, za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetyki, za osiągnięcia naukowe, badawcze w zakresie ekoenergetyki, za zasługi samorządu w transformacji energetycznej oraz za całokształt osiągnięć w rozwoju polskiej ekoenergetyki.  
Wyróżnienia zostały wręczone podczas XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu, 13 listopada br. W imieniu laureata nagrodę odebrała Marzena Piasecka, Kierownik Działu Nauki. 

Naukowiec z pasją do ekoenergetyki 

Dr hab. inż. Artur Bejger, profesor i prorektor ds. nauki naszej Uczelni od początku swojej pracy zajmował się technicznym aspektem wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a jego specjalnością jest energetyka wiatrowa, zarówno morska jak i lądowa. 
Jest autorem wielu prac związanych z jej rozwojem zarówno pod kątem rozwiązań mechatronicznych tam wykorzystywanych, jak też nowych metod mogących mieć zastosowanie np. w zwiększeniu trwałości eksploatacji urządzeń znajdujących się w gondolach turbin wiatrowych.  Aktualnie przygotowuje zgłoszenie patentowe dotyczące wykrywania wczesnych stanów uszkodzeń zachodzących w przekładniach stosowanych w turbinach wiatrowych. Ściśle współpracuje z przemysłem. Rozwiązywał m.in. problemy (wskazane przez firmy serwisujące farmy wiatrowe) związane ze znalezieniem przyczyn i źródeł uszkodzeń występujących w przekładniach planetarnych turbin wiatrowych. 

Pomysłodawca nowatorskiego kierunku studiów 

Jest także pomysłodawcą utworzenia pierwszego w Polsce kierunku studiów inżynierskich, który kształci specjalistów w zakresie morskich elektrowni wiatrowych - inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe.
We współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, zainicjował międzynarodowy konkurs MEWy -Trendy i wizje rozwojowe morskiej energetyki wiatrowej, przeznaczony dla dwóch grup docelowych - dla uczniowie szkół średnich, a także studentów i doktorantów. 
Brał czynny udział w przygotowywaniu Politechniki Morskiej i w rezultacie podpisaniu, porozumienia sektorowego związanego z budową i rozwojem morskich farm wiatrowych w Polsce. Od 2022 roku jest także członkiem ogólnopolskiej grupy roboczej B+R oraz grupy ds. programów kształcenia związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej.  
Artur Bejger z pasją prowadzi działalność na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej, zarówno w aspekcie naukowo-badawczym, jak i dydaktycznym i popularyzatorskim. 

Serdecznie gratulujemy nagrody! 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę