Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

W dniach 28-29 czerwca 2024 roku w Szczecinie odbyły się Krajowe Obchody Światowego Dnia Hydrografii WHD organizowane przez Politechnikę Morską w Szczecinie, Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej, Urząd Morski w Szczecinie i Stowarzyszenie Hydrografów Morskich RP.

Uroczystość na nabrzeżu Bulwaru Chrobrego i w siedzibie Politechniki Morskiej zgromadziła specjalistów z dziedziny hydrografii i pomiarów hydrograficznych oraz entuzjastów żeglugi i technologii morskiej. W obchodach WHD 2024 wzięli udział przedstawiciele Biura Hydrograficznego MW, Urzędów Morskich, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Inspektoratu MW, 8. FOW, Stowarzyszenia Hydrografów Morskich, Policji, podmiotów branży morskiej, firm świadczących usługi hydrograficzne.

Podczas wydarzenia można było:
  • zwiedzać jednostki, które służą do wykonywania pomiarów morskich i badań dna: okręt hydrograficzny Marynarki Wojennej ORP "Arctowski", statek wielozadaniowy Urzędu Morskiego w Szczecinie "Planeta I", niszczyciel min typu Kormoran II „Mewa”, statek szkolno-badawczy PM "Nawigator XXI", jednostki hydrograficzne „Hydrograf XXI” oraz „Akustyka” ze studencką obsadą;  
  • poznać specyfikę pracy hydrografów;
  • zapoznać się z systemami hydrograficznymi, bezzałogowymi pojazdami nawodnymi, podwodnymi i powietrznymi;
  • obejrzeć nowoczesny sprzęt hydrograficzny;
  • wziąć udział w grze miejskiej.

Konferencja naukowa

Dodatkowo ważnym wydarzeniem była również konferencja naukowa, która odbyła się w godz. 12.00-17.00 w auli prof. Łaskiego PM. Było to wydarzenie dla zaproszonych gości, do udziału, w którym zgłosili się naukowcy, hydrografowie, przedstawiciele urzędów oraz biznesu, którzy wspólnie dyskutowali o tym, jak informacja hydrograficzna może zwiększać bezpieczeństwo, wydajność oraz brać udział w zrównoważonym rozwoju działalności ludzi na morzu.

W jej trakcie przyznano nagrodę "Laur Hydrografa" dla Stowarzyszenia Hydrografów Morskich RP, któremu przewodniczy kmdr rez. Henryk Nitner, za wyjątkowe popularyzowanie hydrografii w społeczeństwie oraz integrowanie środowiska hydrografów morskich RP. Dyplomy uznania za pracę organizacyjną przy WHD otrzymali także pracownicy WN PM: dr inż. Izabela Bodus-Olkowska oraz mgr inż. Grzegorz Zaniewicz.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę