Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

14.10.2016 odbyło się w Szczecinie Safety Forum 2016 poświęcone tematyce systemów bezzałogowych powietrznych i morskich. Organizatorem Forum była firma Nobilis MEDIA

Patronaty:

Wiceminister Obrony Narodowej Bartosz Kownacki, Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy z Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim. Przedstawicielem Wydziału Nawigacyjnego na Forum był pracownik Instytutu Geoinformatyki dr inż. Grzegorz Stępień.

Tematyka Forum dotyczyła głównie zastosowań militarnych, a także możliwości współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) w produkcji polskich dronów. Zgodnie z przedstawioną perspektywą rozwoju systemów bezzałogowych ich produkcja na najwyższym światowym poziomie jest możliwa już teraz w ramach samego PGZ. Wymaga to jednak podjęcia szeroko zakrojonej współpracy wewnątrz Grupy oraz przyjęcia odpowiedniej strategii rozwoju i wdrażania tych systemów do Sił Zbrojnych RP.

W dalszej części przedstawiono perspektywy rozwoju dronów morskich, które obecnie wykorzystywane są głównie do inspekcji portów i statków. Duże zainteresowanie wzbudziła wizja bezzałogowego transportu morskiego przedstawiona przez firmę JPP Marine, zgodnie z którą w najbliższych kilku dekadach całkowicie zniknie załogowy transport morski.

Zdaniem ekspertów firmy, zmiany te są nieuchronne, a wprowadzenie do seryjnej produkcji bezzałogowych statków morskich jest tylko kwestią czasu. W dyskusji koncepcja ta poddana została w wątpliwość i stwierdzono, że kształcenie morskich kadr oficerskich nie zniknie, a jedynie przejdzie pewne przeobrażenie. Wielu ekspertów podzielało zdanie, że podobnie jak ma to miejsce w Bezzałogowych Statkach Powietrznych, tak i w sektorze morskim, statki te nie zastąpią statków załogowych, a będą stanowić jedynie ich uzupełnienie.

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę