Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

W Warszawie podpisano list intencyjny w sprawie pozyskania jednostki naukowo-badawczej. Nowoczesna jednostka pod banderą AMS jest naszym celem od wielu lat, więc pierwszy krok na drodze do jej uzyskania to wspaniała wiadomość!

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podpisali 13 maja list intencyjny w sprawie pozyskania pływającej jednostki naukowo-badawczej. 

Celem jest wsparcie działań jednostek nadzorowanych: Państwowego Instytutu Geologicznego, Polskiej Akademii Nauk oraz Akademii Morskiej w Szczecinie, których współpraca wpłynie na efektywne prowadzenie badań oraz rozwoju polskiej nauki.

W uroczystości udział wzięli szefowie zaangażowanych w przedsięwzięcie instytucji, w tym także JM Rektor dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS. - Podpisanie listu intencyjnego to dopiero początek drogi do pozyskania nowej jednostki: bardzo ważny pierwszy krok, ale to teraz czeka nas największa praca - podkreśla Rektor.

Przed nami opracowanie szczegółów interdyscyplinarnego projektu, opartego o kooperację w ramach wszystkich instytucji zaangażowanych w przedsięwzięcie. - Kolejny krok to ustalenie planu wyposażenia naukowo-badawczego dostosowanego do potrzeb wszystkich użytkowników oraz szczegółowego planu badań związanych z profilami naszych działalności: obszar nawigacji, mechatroniki, informatyki, geodezji, hydrografii, fizyki morza, oceanologii czy górnictwa morskiego i innych - dodaje Rektor Ślączka.

Ideą przyświecającą temu projektowi było więc pozyskanie jednostki umożliwiającej wieloaspektowe badania nie tylko na potrzeby AMS, ale także badań oceanicznych wiodących w tym zakresie instytucji w kraju. Tak szerokie spojrzenie umożliwi w przyszłości finansowanie bieżącej eksploatacji jednostki, ale także pozyskiwanie grantów i projektów badawczych np. w obszarze zmian klimatycznych, ochrony środowiska, w tym środowiska morskiego.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę