Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Nawigator XXI obecnie na Bałtyku bierze udział w projekcie MARELITT Baltic, w kolejnej akcji odławiania sieci widm - ekipa trzech profesjonalnych nurków w pierwszym tygodniu trwania akcji wyłowiła sieci z wraku statku MEMEL

Nurkowie sprawdzili dwie pozycję wraku statku Planeta. W drugim tygodniu pogoda pokrzyżowała nieco plany: silny wiatr na Bałtyku skutecznie uniemożliwił wyjście w morze w poniedziałek. Niemniej już we wtorek przystąpiliśmy do akcji w pobliżu Kołobrzegu. W tym etapie projektu, z zalegających sieci zostaną oczyszczone jeszcze wraki: Siarkowca, Kanonierki oraz Sycylii. Do tej pory na pokład Nawigatora XXI udało się wyciągnąć ponad pół tony sieci.

W akcji udział biorą przedstawiciele WWF Polska, AM oraz załoga Nawigatora XXI. Co istotne - w prowadzonych na statku działaniach uczestniczą również studenci Akademii Morskiej w Szczecinie, odbywający praktyki na statku.

Projekt MARELITT

Jest międzynarodową inicjatywą poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku. Zagubione sieci bowiem nadal łowią ryby, ptaki i ssaki morskie. Mogą być też źródłem mikrocząsteczek plastiku, wpływając tym samym negatywnie na stan ekosystemu morskiego.

Celem Projektu MARELITT jest opracowanie prostych, efektywnych i bezpiecznych dla środowiska metod wyławiania z dna Bałtyku zagubionych sieci, dostosowanych do różnych warunków geograficznych oraz znalezienie systemowego rozwiązania problemu środowiskowego związanego z zagubionym sprzętem połowowym.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę