Czterech przedstawicieli Akademii Morskiej zasiliło Grupę Roboczą, której zadaniem będzie pomoc w przyznawaniu środków finansowych z Unii Europejskiej.
Na wsparcie finansowe z funduszy europejskich – w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 – mogą liczyć projekty dotyczące Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (w skrócie: KIS). „Inteligentne specjalizacje” to nowo zdefiniowane obszary tematyczne o najwyższym potencjale naukowym i gospodarczym.
Ministerstwo Rozwoju uruchomiło nabór do 20 Grup Roboczych ds. KIS. W ich skład mają wchodzić przedstawiciele jednostek naukowych, przedsiębiorstw, instytucji otoczenia biznesu, stowarzyszeń, klastrów i organizacji pracodawców.
W lipcu br. resort rozwoju zatwierdził skład Grupy Roboczej ds. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji dla innowacyjnych technologii morskich w zakresie specjalistycznych jednostek pływających, konstrukcji morskich i przybrzeżnych oraz logistyki opartej o transport morski i śródlądowy (tzw. KIS 20).
W grupie ekspertów znaleźli się m.in.:
- JM Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. kpt. ż. w. Wojciech Ślączka, prof. nadzw. AM,
- dr inż. Piotr Wołejsza z Instytutu Geoinformatyki, Prezes Sup4Nav Sp. z o.o., reprezentujący spin-out Akademii Morskiej w Szczecinie,
- mec. Rafał Malujda, rzecznik patentowy AM oraz specjalista Centrum Transferu Technologii Morskich, reprezentujący Stowarzyszenie Klaster ICT Pomorze Zachodnie,
- Konrad Frontczak, Prezes Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie sp. z o.o.
Grupy Robocze to eksperckie gremia, skupiające specjalistów z całej Polski. Powołuje się je do wsparcia merytorycznego w celu oceny wniosków o dofinansowanie. Na podstawie wypracowanych przez grupy kryteriów będzie można sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo ubiegające się o dotację spełnia kryteria KIS.