Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

W sobotę, 5 listopada odbyły się niezwykle udane manewry ratownicze organizowane przez Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego PM

Uczestniczyły ekipy OSRM, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Pomorskiego Towarzystwa Ratowniczego. W pozorowanych akcjach ratowniczych wzięło udział kilkadziesiąt osób, 5 łodzi motorowych i ambulans.

Manewry składały się z dwóch bloków:

  • na wyspie Mieleńskiej, gdzie ekipy ratowników musiały odnaleźć ranne osoby (pozoranci), udzielić im pierwszej pomocy i ewakuować do nabrzeża, skąd zostały podjęte przez jednostki nawodne,
  • przy nabrzeżu OSRM – gdzie ćwiczono manewrowanie łodziami, podejmowanie poszkodowanych z wody, udzielano im pierwszej pomocy i ewakuowano na brzeg, gdzie byli przekazywani zespołowi ambulansu. Testowano tym samym komunikację oraz koordynację działań różnych zespołów.

Ekipa ratowników udziela pierwszej pomocy pozorantowi podczas ćwiczeń, fot. Tomasz Szustek
Udzielanie pierwszej pomocy przez ratowników w terenie leśnym

Skuteczność wspólnych działań

Dyrektor Akademickiego Centrum Szkoleniowego MUSTC przy PM, koordynującego pracę OSRM, mgr inż., kpt. ż.w. Kamil Kielek podkreśla wagę wymiany wiedzy i doświadczeń w kontekście nowo powstającego ośrodka szkoleń ratowniczych:

Instruktorzy i pracownicy ośrodków szkoleniowych muszą wciąż się doskonalić. Jest to konieczne by zapewnić wysoki poziom prowadzonych szkoleń oraz bezpieczeństwo kursantów. Wspólne ćwiczenia z innymi służbami pozwalają na wymianę wiedzy i doświadczeń. Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę realizowany już projekt budowy Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego. Choć ten światowej klasy kompleks dopiero powstaje, my już teraz przygotowujemy się do jego właściwego użytkowania. Liczymy też, że będzie on swego rodzaju ratowniczym hubem naszego regionu, który umożliwi rozwój wszystkim służbom i instytucjom związanym z ratownictwem.


Wspólne ćwiczenia obejmowały, oprócz ratowników, także pracowników OSRM – instruktorów, administrację, bosmana, ochronę obiektu. Dzielnie spisali się studenci z Koła Ratownictwa Morskiego na PM, którzy pełnili rolę pozorantów. Podczas ćwiczeń towarzyszyła nam także ekipa TVP Szczecin z programu "Wiatr od morza". Emisja relacji odbyła się 12.11.2022 - do obejrzenia na stronie TVP Szczecin (od 6:08).

Przećwiczono implementację procedur na wypadek wystąpienia różnych zagrożeń. Najważniejszą kwestią było szybkie i sprawne udzielnie pomocy poszkodowanym, co w przypadku ryzyka utraty życia lub zdrowia jest sprawą kluczową.


 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę