JM Rektor Politechniki Morskiej Wojciech Ślączka został jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego dotyczącego utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej
Inicjatywa ma na celu zebranie doświadczeń i wiedzy sygnatariuszy oraz podjęcie działań w celu stworzenia dogodnych warunków prawnych, finansowych, naukowych i technologicznych do budowy infrastruktury wodorowej w gospodarce naszego regionu.
Dokument ten zakłada stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej poprzez m.in. wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie, wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie oraz rozwój technologii produkcji, przesyłu, dystrybucji i magazynowania wodoru. Działania te mają przyczynić się do procesu dekarbonizacji polskiego przemysłu, dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej i utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki.
Minister podkreśliła, że powstanie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej będzie doskonałą okazją do pozyskania funduszy europejskich - zapewniając jedocześnie, że rząd dołoży wszelkich starań w zakresie przygotowania regulacji prawnych i administracyjnych.
Więcej o możliwościach wykorzystania wodoru - relacja z ubiegłorocznej konferencji Safety&Security
Polska Strategia Wodorowa – rusza inicjatywa w woj. zachodniopomorskim
Uroczystość podpisania listu odbyła się na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Obecna była minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, która podkreśliła wagę tej inicjatywy dla perspektyw rozwoju gospodarki wodorowej zapisanej w Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040 r.Dokument ten zakłada stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej poprzez m.in. wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie, wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie oraz rozwój technologii produkcji, przesyłu, dystrybucji i magazynowania wodoru. Działania te mają przyczynić się do procesu dekarbonizacji polskiego przemysłu, dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej i utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki.
Minister podkreśliła, że powstanie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej będzie doskonałą okazją do pozyskania funduszy europejskich - zapewniając jedocześnie, że rząd dołoży wszelkich starań w zakresie przygotowania regulacji prawnych i administracyjnych.
Sygnatariusze listu intencyjnego
Poza Politechniką Morską, list intencyjny podpisali: inicjator projektu - wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, spółki Grupy Azoty, Enea, Enea Operator, a także uczelnie: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Koszalińska.Minister Anna Moskwa z wizytą na PM
Po uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, JM Rektor Politechniki Morskiej miał także okazję gościć minister Annę Moskwę w murach naszej Uczelni.Więcej o możliwościach wykorzystania wodoru - relacja z ubiegłorocznej konferencji Safety&Security