Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Licealiści w Czaplinku, Kaliszu Pomorskim oraz Szczecinie mogą korzystać z wiedzy i doświadczenia naszych wykładowców. Wszystko, by wzbudzić ciekawość, podzielić się wiedzą oraz przekazać umiejętności wykraczające poza standardowy zakres szkolnej nauki.

W Zespołach Szkół Ogólnokształcących w Czaplinku oraz Kaliszu Pomorskim powstały klasy pod patronatem Akademii Morskiej w Szczecinie.


– Tworzenie takich klas to okazja, by zainteresować uczniów geoinformatyką czy możliwościami hydrografii, a także tematyką morską – mówił dr Grzegorz Stępień, opiekun Koła Naukowego Geodezji i Kartografii AM „Metiri”, prowadzący zajęcia dla licealistów z Czaplinka i Kalisza.

Uczniowie już od kilku miesięcy uczestniczą w wykładach prowadzonych w tych placówkach przez naukowców z AM. Po podpisaniu porozumień pojawi się także możliwość wyjazdów uczniów do siedziby uczelni.

– Projekt powołania do życia klas patronackich nawiązujących do uczelni morskiej powstał z marzenia o utworzeniu w naszym powiecie… technikum morskiego – zdradza kulisy Stanisław Kuczyński, Starosta Drawski. – Po analizach okazało się, że droga do powstania takiej szkoły jest bardzo długa, a koszty przekraczają nasze możliwości. Gdy jednak Akademia Morska w Szczecinie włączyła się czynnie w akcję eksploracyjno-historyczną „Jezioro Tajemnic”, pojawiły się nowe inspiracje i perspektywy – dodaje.

Szkoły w Czaplinku i Kaliszu Pomorskim to niejedyne miejsca, gdzie naukowcy AM dzielą się swoją wiedzą. Również szczecińskie Technikum Informatyczne SCI wykorzysta potencjał naszych naukowców. Porozumienie między szkołą i uczelnią podpisali w poniedziałek, 20 marca, dyrektor szkoły Alicja Kwiatek i JM Rektor Wojciech Ślączka.

Wykładowcy Akademii Morskiej prowadzą tam zajęcia z informatyki, uczą także matematyki. Budzą w młodzieży ciekawość, pokazują rozwiązania oparte o najnowocześniejsze technologie, przygotowują do podjęcia studiów. – Taka kadra to ogromna wartość dodana w naszej szkole – zapewnia Alicja Kwiatek. – Kładziemy duży nacisk na zdobywanie praktycznych umiejętności w programowaniu, a współpraca z wykładowcami uczelni wyższych pozwala nam te założenia realizować – dodaje.

Absolwenci klas patronackich w liceach i technikach mają za sobą pierwszy kontakt z uczelnią wyższą. Znajomość tematyki zajęć i charakterystyki poszczególnych kierunków pomoże im podjąć decyzje dotyczące przyszłości.
 

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę