Prawie 2,5 mln zł wynosi budżet projektu, jakie otrzymało konsorcjum Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Centrum Innowacji Akademii Morskiej sp. z o.o.
2-letnie wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych będzie obejmować w szczególności komercjalizację wyników badań. Środki te pochodzić będą z programu "Inkubator Innowacyjności+", wdrażanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Celem projektu MareMed będzie zainwestowanie w kilkanaście rozwiązań z branż medycznej oraz morskiej. Wysokość pojedynczego grantu wyniesie do 100 000 zł. Nad całością procesu inwestowania będzie czuwał Komitet Inwestycyjny, złożony głównie z przedstawicieli przedsiębiorstw oraz funduszy inwestycyjnych. Dodatkowo przewidziano środki na działania promocyjne, wyjazdy na międzynarodowe imprezy targowe, warsztaty oraz dostęp do baz danych.
Rozwiązania będą mogli zgłaszać studenci, pracownicy naukowi, absolwenci, a także niezależni wynalazcy, którzy widzą szansę na nawiązanie ścisłej współpracy z nauką.
- Granty będzie można wydać m.in. na ochronę patentową, strategię rozwoju, a także zakup niezbędnej aparatury oraz stworzenie pierwszych prototypów – zapowiada Kamila Leszczak-Byszkiewicz, dyrektor Centrum Transferu Technologii PUM.
To pierwsze takie konsorcjum w regionie – siły łączą branże medyczna oraz morska, by wspólnie odpowiedzieć na wyzwania rynkowe.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z branżą medyczną. Zakładamy, że uda się zainwestować w minimum 13 nowych rozwiązań – twierdzi Konrad Frontczak, prezes Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie Sp. z o.o.
Partnerzy MareMed liczą na pomysły łączące potencjał obu sektorów. W ich ocenie, nie są one od siebie tak odległe, jak by się mogło wydawać. Za przykład można wziąć pracę mechanika na statku, bardzo niebezpieczną, szkodliwą np. dla skóry. Tu pojawia się obszar do zagospodarowania przez ekspertów medycyny.
Konsorcjum zaplanowało dwa nabory pomysłów, w tym oraz przyszłym roku. Tegoroczny nabór rozpocznie się już niebawem, ustalane są ostatnie szczegóły organizacyjne.
Zainteresowani proszeni są o kontakt z CTT PUM (technologie medyczne), e-mail: cttpum@pum.edu.pl lub CIAM (technologie morskie) e-mail: info@innoam.pl.
Weronika Bulicz
Rzecznik prasowy
Akademii Morskiej w Szczecinie