Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Ponad 100 uczniów ze szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego wzięło udział w konkursie wiedzy o MEW.

Konkurs wiedzy o MEW rozstrzygnięty

W Światowym Dniu Wiatru - 15 czerwca - odbył się finał Konkursu Wiedzy o Morskiej Energetyce Wiatrowej współorganizowanego przez ORLEN Neptun, Politechnikę Morską, Zespół Szkół nr 4 w Szczecinie i Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu. 

Konkurs wystartował 10 kwietnia. W pierwszym - online'owym etapie zmierzyło się ponad 100 uczestników z zachodniopomorskiego - w krótkim czasie musieli odpowiedzieć na 30 pytań testowych.

- W pierwszym etapie zadaliśmy pytania ogólne o energetykę wiatrową, drugi etap był bardziej techniczny: pytania dotyczyły m.in. budowy wiatraków i ich eksploatacji - mówi dr inż. Piotr Brożek z Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki.

Drugi etap odbył się w maju w formie stacjonarnej. W Świnoujściu i Szczecinie zmierzyło się 30 półfinalistów. W finale 10 uczniów ze szkół województwa zachodniopomorskiego spotkało się ponownie z pytaniami ogólnymi, które jednak wymagały rozwinięcia i technicznego uszczegółowienia.

Nagrody w Konkursie to indeksy na dowolny, wybrany kierunek studiów na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Dodatkowo ORLEN Neptun ufundował nagrody pieniężne. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 5 tys. i 2,5 tys. zł.

Komisja konkursowa, w której zasiedli przedstawiciele ORLEN Neptun, Politechniki Morskiej, Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu oraz Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie, nagrodziła troje laureatów. Miejsce trzecie zajął Paweł Chruściński ze Szczecina, miejsce drugie Tomasz Jankowski ze Szczecina, nagrodę główną zaś zdobył Marcel Ćwikła z Łobza.

Jak podkreślali członkowie komisji - wybór laureatów był trudny, a różnice w punktacji naprawdę niewielkie. Zaskakująco duża wiedza o morskiej energetyce wiatrowej, ale też umiejętność logicznego myślenia i spójnego przekazywania informacji - to podstawowe cechy, które zaprowadziły nagrodzonych uczestników na podium. - Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy i przygotowania finalistów - podsumował prace komisji prorektor ds. nauki PM Artur Bejger. 

Co było najtrudniejsze? - Pytania były dość ogólne, musieliśmy sami zdecydować, w jaki sposób się do nich odnieść i które szczegóły uznać za najistotniejsze - opowiadał Marcel Ćwikła. - Jak widać, dobrze trafiłem - cieszył się laureat.

Organizatorami konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej są:
  • ORLEN Neptun,
  • Politechnika Morska w Szczecinie,
  • Zespół Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu oraz
  • Zespół Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie.

Konkurs został objęty patronatami:
  • Ministerstwa Infrastruktury
  • Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
  • Prezydenta Miasta Szczecina
  • Prezydenta Miasta Świnoujścia

W pracach komisji i wręczeniu nagród udział wzięli JM Rektor PM Wojciech Ślączka oraz zaproszeni goście - dyrektor Pionu Biznesowego ORLEN Neptun Maria Stępniewska, dyrektor Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej Renata Polikowska, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. OZE Andrzej Montwiłł.
 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę